
Tegoroczną Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego otrzymała Anna Goc za swój reporterski debiut „Głusza”, który dotyczy życia osób głuchych i ich życia.
W 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszone zostały 143 książki. 97 z nich zostało napisanych po polsku, 46 to tłumaczenia z siedmiu języków: angielskiego – 33, hiszpańskiego – 3, rosyjskiego – 3, francuskiego – 3, niemieckiego – 2, słowackiego i niderlandzkiego – po jednej. O przyznaniu nominacji oraz głównej nagrody zdecydowało jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek.
Na finałową galę konkursu przyjechała do Polski Christina Lamb z Wielkiej Brytanii, autorka książki „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”, przełożonej na język polski przez Agnieszkę Sobolewską, wydanej przez Znak Literanova. W finale znalazły się również reportaże Wydawnictwa Czarne: Anny Bikont „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” i Ilony Wiśniewskiej „Migot. Z krańca Grenlandii” oraz Wydawnictwa Dowody ‒ zwycięska książka Anny Goc „Głusza” i Jakuba Sieczki „Pogo”.
Radę m.st. Warszawy reprezentowała radna Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji m.st. Warszawy.
- Rolą tego zaszczytnego wyróżnienia jest nie tylko wskazanie wartościowych książek minionego roku, ale także symboliczne uhonorowanie, mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie, wybitnego reportera, dziennikarza i poety Ryszarda Kapuścińskiego. Dla nas na zawsze pozostanie nieformalnym ambasadorem Warszawy. Wręczane dzisiaj wyróżnienie nie tylko rozpoznaje doskonałość w dziedzinie reportażu literackiego, ale także podkreśla wartość niezależnego dziennikarstwa – mówiła podczas gali Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji m.st. Warszawy.
Uroczystość uświetnił występ zespołu DAGADANA
fot. Dawid Kuczera