null

Wręczenie nagród za najlepszy reportaż 2022

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zwyciężczyni konkursu. Ubrana jest w czarną dopasowaną sukienkę przed kolano, buty trapery, ma rozpuszczone długie włosy. Przemawia do mikrofonu patrząć w stronę widowni. Obok przy mównicy w białym kolorze stoi prowadzący galę.

Tegoroczną Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego otrzymała Anna Goc za swój reporterski debiut „Głusza”, który dotyczy życia osób głuchych i ich życia.

W 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszone zostały 143 książki. 97 z nich zostało napisanych po polsku, 46 to tłumaczenia z siedmiu języków: angielskiego – 33, hiszpańskiego – 3, rosyjskiego – 3, francuskiego – 3, niemieckiego – 2, słowackiego i niderlandzkiego – po jednej. O przyznaniu nominacji oraz głównej nagrody zdecydowało jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek.

Na finałową galę konkursu przyjechała do Polski Christina Lamb z Wielkiej Brytanii, autorka książki „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”, przełożonej na język polski przez Agnieszkę Sobolewską, wydanej przez Znak Literanova. W finale znalazły się również reportaże Wydawnictwa Czarne: Anny Bikont „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” i Ilony Wiśniewskiej „Migot. Z krańca Grenlandii” oraz Wydawnictwa Dowody ‒ zwycięska książka Anny Goc „Głusza” i Jakuba Sieczki „Pogo”.

Radę m.st. Warszawy reprezentowała radna Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji m.st. Warszawy.

- Rolą tego zaszczytnego wyróżnienia jest nie tylko wskazanie wartościowych książek minionego roku, ale także symboliczne uhonorowanie, mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie, wybitnego reportera, dziennikarza i poety Ryszarda Kapuścińskiego. Dla nas na zawsze pozostanie nieformalnym ambasadorem Warszawy. Wręczane dzisiaj wyróżnienie nie tylko rozpoznaje doskonałość w dziedzinie reportażu literackiego, ale także podkreśla wartość niezależnego dziennikarstwa – mówiła podczas gali Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji m.st. Warszawy.

 

Uroczystość uświetnił występ zespołu DAGADANA

 

fot. Dawid Kuczera

Czerwone siedzenia w sali Teatru Studio. Ujęcie skupia się na twarzach osób siedzących na widowni, szczególnie na: Aldonie Machnowskiej-Górze, zastępczyni Prezydenta Warszawy i radnej Agnieszce Wyrwał, przewodniczącej Komisji Kultury i Promocji Miasta i
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Scena Teatru Studio. W tle biały ekran. Przy nim stoi Pani wiceprezydent. Na pierwszym planie mównica z prowadzącym galę, Michałem Nogasiem. Obok przy mikrofowie stoi radna Wyrwał ubrana w czarną długą sukienkę z kwiatowym tłoczeniem w kolorze białym. Za nią widać w wysokiej donicy kompozycję z bałych kwiatów, przy której stoi Adam Michnik, naczelny Gazety Wyborczej.
Zaciemnione tło sceny. Napierwszym planie przemawaijąca radna Wyrwał patrząca w stronę publiczności. W rękach trzyma tekst przemówienia. Na drugim planie Adam Michnik patrzący na przemawiającą.
Na ekranie wyświetla się zdjęcie jury nagrody. W jego skład wchodzą: Katarzyna Surmiak-Domańska jako przewodnicząca, William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek
Na ciemnym tle sceny stoją. Córka Ryszarda Kapuścińskiego ubrana w luźną sukienkę w kolorze fioletowym, cienkim szaliczkiem w podobnym kolorze i broszką przypietę po lewej stronie oraz rdna Agnieszka Wyrwał.
Finałowa piątka autorów oraz tłumaczka książki Christine Lamb „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom” Agnieszka Sobolewska.
Na pierwszym planie sceny stoją. wiceprezydent Warszawy, redaktor naczelny GW, zwyciężczyni nagrody i przewodnicząca jury. Anna Goc trzyma w ręku kwiaty oraz dyplom. Zanimi stoi donica z kwiatami.
Członkowie zespołu muzycznego podczas wykonywania utworu. Zespół skałda się z dwóch kobiet grających na instrumentach i śpiewających, podczas występu miały na głowie duże kwiatowe wianki oraz dwóch mężczyzn, grających na kontrabasie i perkusji). Wszyscy byli ubrani w ciemne stroje, czarne i granatowe. Na ekranie wyświetla się obraz rzeki płynącej wśród łąk i lasów zielonych, na żółtawym niebie widac dwa lecące ptaki, a na wodzie łodź z człowiekiem.