null

Wolskie Centrum Kultury upamiętniło muralem Jacka Kuronia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W piątek 26 czerwca br. odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu, autorstwa #WilhelmSasnal, upamiętniającego Jacka Kuronia, jedną z najważniejszych postaci, mających wpływ na kształt polityki i relacji społecznych.Inicjator i organizator wydarzenia jest Wolskie Centrum Kultury. Pomysłodawcami są: Mariusz Krasuski, Piotr Siegel, Franciszek Orłowski. W uroczystości uczestniczyli stołeczni radni: Anna Auksel-Sekutowicz, Agnieszka Borowska, Mariusz Budziszewski, Agnieszka Jaczewska-Golińska, Paweł Lech, przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska, Renata Niewitecka, Jarosław Szostakowski i Agnieszka Wyrwał.        

Cieszę się, że w tak ważnym, ale i trudnym dla nas czasie upamiętniamy nie tylko wielkiego społecznika, jednego z największych humanistów powojennej Polski, ale także jego idee tak mocno związane właśnie z solidarnością - powiedziała podczas uroczystości przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Powstały mural jest dyptykiem w charakterystycznym dla Wilhelma Sasnala stylu i formie. Artysta zaprojektował go z myślą o uczniach CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia oraz odbiorcach w przestrzeni publicznej ścisłego centrum Warszawy. Czarno – biały, ostentacyjnie surowy i sprowadzony do kontrastów.

Jacek Kuroń (ur. 3 marca 1934 we Lwowie, zm. 17 czerwca 2004 w Warszawie) – polityk, jeden z przywódców opozycji w okresie PRL, historyk, działacz tzw. czerwonego harcerstwa, współzałożyciel KOR, dwukrotny minister pracy i polityki socjalnej, w latach 1989–2001 poseł na Sejm X, I, II i III kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

Był pomysłodawcą tzw. kuroniówek, czyli darmowych posiłków dla najbiedniejszych mieszkańców Warszawy, które wydawał osobiście jako minister pracy i polityki socjalnej. Z biegiem czasu termin "kuroniówka" stał się synonimem zasiłku dla bezrobotnych. Działalność Kuronia była doceniana nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach europejskich. W 2000 roku Kuroń i jego żona Danuta założyli Wspólny Uniwersytet Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach.

Obowiązkiem ludzi myślących jest przeciwstawiać się wszelkim formom nietolerancji i solidarności z tymi, których dotyka nietolerancja - Jacek Kuroń. 

Patronat Honorowy nad uroczystością objęła przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

fot. Zuzanna Sosonowska/Urząd m.st. Warszawy

IMG_0254_Custom.jpg
Zobacz galerię (5 zdjęć)
IMG_0329_Custom.jpg
IMG_0378_Custom.jpg
IMG_0398_Custom.jpg
IMG_0410_Custom.jpg