null

Wizyta Młodzieżowej Rady Miasta Hrubieszów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Radne m.st. Warszawy - Pani Agnieszka Borowska i Agnieszka Wyrwał, w imieniu Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady m.st. Warszawy - gościły dziś Młodzieżową Radę Hrubieszowa. Nasi goście dopiero rozpoczynają swoją działalność i szukają dobrych praktyk w zakresie działania samorządu. Pomaga im w tym inicjatorka spotkania – p. Jolanta Janiec, która w 2017 roku została nagrodzona tytułem Lubelskiego Bibliotekarza Roku. 
Hrubieszów to miasto, które szczyci się swoją przeszło 600 letnią historią, położone w niezwykle malowniczym zakątku kotliny hrubieszowskiej. Lokalizacja miasta przy głównych szlakach handlowych od wieków była silnym bodźcem do rozwoju i wielokulturowego współistnienia lokalnych społeczności. Fascynujące dzieje miasta pisali ludzie różnych kultur i wyznań: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie. Ta mozaika narodowościowo-wyznaniowa, tak charakterystyczna dla miast kresowych, pozostawiła ślady w kulturze materialnej i duchowej. Oblicze miasta i jego okolicy przyozdabiają kontury wielu, czasem zupełnie unikalnych zabytków zarówno sakralnych jak i świeckich.
Swoje piętno na życiu miasta odcisnął koszmar II wojny światowej, który zatarł prawie wszystkie ślady wielowiekowej obecności licznej niegdyś wielokulturowej społeczności. Ostatnimi jej świadkami są: prawosławna cerkiew, cmentarz – kirkut i nieliczne już, tak charakterystyczne kiedyś budynki.
Hrubieszów był domem również dla wielu znakomitych uczonych, pisarzy i malarzy. Szczególną postacią związaną z Hrubieszowem był ks. Stanisław Staszic, wybitny uczony, pisarz, mąż stanu i wielki patriota. Osoby takie jak Abraham Stern, Bolesław Prus, Bolesław Leśmian, Mieczysław Bekker, Henry Orenstein, mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, prof. Stefan Du Chateau, prof. Wiktor Zin i wiele innych, na stałe wpisało się w koloryt naszego miasta.
(Cytaty o mieście Marty Majewskiej Burmistrza Miasta)

Link do strony:
https://www.miasto.hrubieszow.pl/page/burmistrz-miasta

DSC_0929.JPG
Zobacz galerię (2 zdjęć)
DSC_0933.JPG