null

Wizyta Komisji Selekcyjnej ESK2016 w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Miło mi powitać was na tarasie widokowym Pałacu Kultury. To trochę magiczne miejsce – Warszawa widoczna jest stąd jak na dłoni. Właśnie dlatego postanowiliśmy Państwa tu zaprosić. Stąd widać naszą siłę i nasze słabości, nasz potencjał i niedociągnięcia. Chcieliśmy wam pokazać nasze miasto takie, jakie jest: w naturze, bez upiększeń, bez maski. – podkreśliła witając gości Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W spotkaniu uczestniczyła także przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska: Warszawa to piękne i ciągle nie odkryte w pełni miasto, starania się o tytuł ESK już teraz pokazały nam jej olbrzymi potencjał kulturotwórczy oraz nisze i białe plamy na mapie kulturalnej, które dzięki tytułowi Europejskiej stolicy możemy wypełnić nową treścią. Tych z Państwa, którzy nie znają dobrze Warszawy niech nie zmyli pierwsze wrażenie, którego doznali po lewej stronie Wisły, gdyż prawobrzeżna Warszawa to część miasta, która dzięki tytułowi Europejskiej Stolicy Kultury może zyskać najwięcej: poczucie większej wartości, jedności z całą Warszawą, dumy ze swego bogatego dziedzictwa. 

W skład  Komisji Selekcyjnej wchodzą – Constantin Chiriac – koordynator rumuńskiej ESK 2007, Joanna Kiliszek – wicedyrektor Instytutu A.Mickiewicza, Jacek Purchała - dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury  w Krakowie oraz Andreas Wiesand – dyrektor ERICarts.

Wspólnie z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadecydują o losie Warszawy w ESK.

13 października 2010 roku wybrano pięć polskich miast, które przeszły do drugiego etapu konkursu - Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa oraz Wrocław. Finalistę ESK2016 poznamy we wtorek, 21 czerwca.

Powitanie członków Komisji Selekcyjnej ESK2016.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Indywidualne rozmowy podczas spotkania z Komisją Selekcyjną ESK2016.
Dyskusja podczas spotkania władz Warszawy z Komisją Selekcyjną ESK 2016.
Pani Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz opowiada o Warszawie Komisji Selekcyjnej ESK 2016.