null

Wizyta delegacji z Kijowa w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W miniony weekend Rada Miasta Warszawy gościła czterech radnych z Kijowa. Nasi goście odwiedzili Centrum Edukacji i Rozwoju dla uchodźców na Towarowej 25a, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz spotkali się z Ewą Malinowską-Grupińską, Przewodniczącą Rady m.st. Warszawy.

Kijowską Radę Miasta w Warszawie reprezentowali:

Volodymyr Bondarenko – zastępca burmistrza, Sekretarz Rady Miejskiej Kijowa;

Leonid Yemets – Przewodniczący Stałego Komitetu ds. Regulacji, Radny Komitetu Etyki i Zapobiegania Korupcji;

Yevheniia Kuleba – Sekretarz Stałego Komitetu ds. Polityki Ekologicznej;

Grygorii Malenko – Wiceprzewodniczący Stałego Komitetu ds. Architektury, Urbanistyki i Zagadnień Terenowych.

W Centrum Edukacji i Rozwoju dla uchodźców nasi goście spotkali się między innymi z Joanną Gospodarczyk, Dyrektorką Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Aleksandrą Śniegocką-Goździk, Przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, oraz z Mariuszem Frankowskim, Przewodniczącym Komisji Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji. Wspólnie wysłuchali zasad działania Centrum, prowadzonych aktywności dla najmłodszych oraz zebranych statystyk o przyjeżdżających do Warszawy rodzinach z Ukrainy. Poruszone zostały także kwestie związane z kontynuowaniem edukacji w ramach ukraińskiego programu nauczania w Polsce. Po istotnych rozmowach ukraińscy radni zwiedzili CEiR, zobaczyli codzienność podopiecznych centrum oraz porozmawiali z pracującymi na miejscu psychologami dziecięcymi na temat trudności, z którymi mierzą się dzieci po wyjechaniu z Ukrainy.

Następnym przystankiem podczas wizytacji w Warszawie było odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie nasi goście wysłuchali od przewodnika najważniejszych informacji na temat muzeum oraz samego Powstania Warszawskiego. Szczególną uwagę zwróciło “serce” w dwupiętrowym monumencie, którego bicie roznosi się po całym budynku. Bije ono dla tych, którzy polegli i dla tych, którzy przeżyli.

Chwilą wytchnienia podczas intensywnego planu dnia był wspólny lunch w Hotelu Polonia, podczas którego do zgromadzonych dołączył Jarosław Szostakowski, Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Inwentaryzacyjnej.

Wieczorem Volodymyr Bondarenko oraz Grygorii Malenko spotkali się w Pałacu Kultury i Nauki z Ewą Malinowską-Grupińską, Przewodniczącą Rady m.st. Warszawy. W gabinecie toczyły się ponadgodzinne rozmowy dotyczące przyszłości współpracy na linii Warszawa-Kijów, a szczególnie kontynuacji pomocy dla uchodźców ze strony stolicy Polski.

 

fot. Zuza Sosnowska

Zobacz galerię (22 zdjęć)