
Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, ale też Honorowa Obywatelka Warszawy, została wczoraj Warszawianką Roku 2021. O przyznaniu tytułu zdecydowali mieszańcy Warszawy, głosujący w plebiscycie.
- Przyjmuję ten zaszczyt w imieniu wszystkich kobiet, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim, w imieniu także moich kolegów, dziewcząt, którzy polegli. Chcę w ich imieniu i w imieniu własnym powiedzieć wam o tym, o cośmy walczyli i co jest dla każdego człowieka najważniejsze, a ja wiem, ponieważ bardzo długo żyję. Powstanie Warszawskie to powstanie o godność człowieka i to, "żeby już więcej nie było idei takiej jak faszyzm - mówiła laureatka.
Do ostatniego etapu plebiscytu zostało nominowanych dziesięć kobiet: Marta Lempart - liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet; Katarzyna Augustynek (Babcia Kasia) - "ikona protestów ulicznych w Warszawie"; Wanda Traczyk-Stawska - uczestniczka Powstania Warszawskiego; Agnieszka Kępka - koordynatorka organizacji pomocowej dla osób w kryzysie bezdomności; Marina Hulia - nauczycielka, działaczka społeczna; Agnieszka Sikora - autorka reportaży o tematyce społecznej; Kamila Górniak - pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji SMA; Olga Kozierowska - dziennikarka biznesowa; Magdalena "Lusia" Żagałkowicz - prowadząca Fundację "Serce Miasta"; Sylwia Chutnik - pisarka, feministka i varsavianistka.
Z roku na rok wzrasta rozpoznawalność plebiscytu, co widać po liczbie oddanych głosów, która w tym roku była rekordowa - 51 000 tyś.
Nad plebiscytem czuwała Kapituła plebiscytu Warszawianka Roku, której przwodniczyła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
- Życiorysy kandydatek nominowanych do tytułu potwierdzają, że chcemy doceniać osoby odważnie występujące w obronie słabszych, w obronie mniejszości, ale przede wszystkim w obronie praw kobiet. Tak się stało, że we współczesnym świecie siła kobiet, ich solidarność i determinacja, jest największą, która może mieć ogromny wpływ na bieg wydarzeń. Myślę, że działania nominowanych, które nie zawsze są mieszkankami Warszawy, nie tylko inspirują i mobilizują, ale ‒ co ważniejsze ‒ dodają odwagi osobom najbardziej potrzebującym wsparcia. I nie ma znaczenia, czy będzie to pomoc lokalna, pomoc jedno lub kilkuosobowa, czy wsparcie społeczeństwa obywatelskiego. Liczy się każdy gest - mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy i kapituły.
W kapitule zasiadali także: Beata Michalec - radna m.st. Warszawy; Ewa Ewart - dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych; Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. Nicole Sochacka-Wójcicka - zwyciężczyni II edycji plebiscytu. Lekarka, założycielka bloga „Mama ginekolog”; Agnieszka Szydłowska - dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka programów poświęconych kulturze; Anna Maruszeczko - dziennikarka radiowa i telewizyjna, felietonistka; Piotr Więcławski, czyli VIENIO - wokalista, autora tekstów, producent muzyczny i reżyser.