null

Warszawianka Roku 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Scena Teatru Studio. Starsza kobieta trzyma w uniesionych rękach statuetkę Nagrody Warszawianka Roku 2021.

Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, ale też Honorowa Obywatelka Warszawy, została wczoraj Warszawianką Roku 2021. O przyznaniu tytułu zdecydowali mieszańcy Warszawy, głosujący w plebiscycie.

- Przyjmuję ten zaszczyt w imieniu wszystkich kobiet, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim, w imieniu także moich kolegów, dziewcząt, którzy polegli. Chcę w ich imieniu i w imieniu własnym powiedzieć wam o tym, o cośmy walczyli i co jest dla każdego człowieka najważniejsze, a ja wiem, ponieważ bardzo długo żyję. Powstanie Warszawskie to powstanie o godność człowieka i to, "żeby już więcej nie było idei takiej jak faszyzm - mówiła laureatka.

Do ostatniego etapu plebiscytu zostało nominowanych dziesięć kobiet: Marta Lempart - liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet; Katarzyna Augustynek (Babcia Kasia) - "ikona protestów ulicznych w Warszawie"; Wanda Traczyk-Stawska - uczestniczka Powstania Warszawskiego; Agnieszka Kępka - koordynatorka organizacji pomocowej dla osób w kryzysie bezdomności; Marina Hulia - nauczycielka, działaczka społeczna; Agnieszka Sikora - autorka reportaży o tematyce społecznej; Kamila Górniak - pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji SMA; Olga Kozierowska - dziennikarka biznesowa; Magdalena "Lusia" Żagałkowicz - prowadząca Fundację "Serce Miasta"; Sylwia Chutnik - pisarka, feministka i varsavianistka.

Z roku na rok wzrasta rozpoznawalność plebiscytu, co widać po liczbie oddanych głosów, która w tym roku była rekordowa - 51 000 tyś.  

Nad plebiscytem czuwała Kapituła plebiscytu Warszawianka Roku, której przwodniczyła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. 

- Życiorysy kandydatek nominowanych do tytułu potwierdzają, że chcemy doceniać osoby odważnie występujące w obronie słabszych, w obronie mniejszości, ale przede wszystkim w obronie praw kobiet. Tak się stało, że we współczesnym świecie siła kobiet, ich solidarność i determinacja, jest największą, która może mieć ogromny wpływ na bieg wydarzeń. Myślę, że działania nominowanych, które nie zawsze są mieszkankami Warszawy, nie tylko inspirują i mobilizują, ale ‒ co ważniejsze ‒ dodają odwagi osobom najbardziej potrzebującym wsparcia. I nie ma znaczenia, czy będzie to pomoc lokalna, pomoc jedno lub kilkuosobowa, czy wsparcie społeczeństwa obywatelskiego. Liczy się każdy gest - mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy i kapituły.

W kapitule zasiadali także: Beata Michalec - radna m.st. Warszawy; Ewa Ewart - dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych; Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. Nicole Sochacka-Wójcicka - zwyciężczyni II edycji plebiscytu. Lekarka, założycielka bloga „Mama ginekolog”; Agnieszka Szydłowska - dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka programów poświęconych kulturze; Anna Maruszeczko - dziennikarka radiowa i telewizyjna, felietonistka; Piotr Więcławski, czyli VIENIO - wokalista, autora tekstów, producent muzyczny i reżyser.

Scena Teatru Studio. Starsza kobieta trzyma w uniesionych rękach statuetkę Nagrody Warszawianka Roku 2021.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
W środkowej części sceny na fotelu siedzi Wanda Traczyk-Stawska. Po jednej stronie stoją, Prezydent Warszawy trzymający w rękach statuetkę oraz mężczyzna z bukietem kwiatów, po drugiej stronie Maciej Sztur, konferansjer gali. Nad nimi wiszą ekrany, na których wyświetla się grafika. Na zielonym tle zdjęcie laureatki wkomponowane w bialo-czerwoną roślinność.
Wiceprezydent Renata Kaznowska i przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska, stoją pomiędzy rzędami dla widowni. Zasłuchane w wypowiedź laureatki plebiscytu.
Laureatka siedząca na fotelu. Wokół niej stoją elegancko ubrani: Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy oraz radne - Aleksandra Śniegocka-Goździk, przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska, wiceprezydentki Renata Kaznowska i Aldona Machnowska-Góra i dalej Dorota Łoboda i Agnieszka Wyrwał.
Na scenie wokół fotela z Wandą Traczyk-Stawską, stoją wszystkie nominowane kobiety z bukietami kwiatów, Prezydent Warszawy wraz z ze swoimi zastępczyniami oraz Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Na scenie odbywa się wręczenie, laureatce plebiscytu siedzącej na środku sceny, statuetki i kwiatów przez Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy. Mężczyzna z obsługi technicznej przystawia do krzesła z siedzącą laureatką mikrofon na statywie.