null

Wacław Karłowicz

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wacław Karłowicz 

Ks. Prałat Wacław Karłowicz, (ur. 15 września 1907 r. w Łasi, zm. 8 grudnia 2007 r. w Warszawie)

Honorowy Obywatel Warszawy od czerwca 2006 roku.
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr LXXVI/2331/2006 z dnia 13 czerwca 2006 roku.

Kapelan Powstania Warszawskiego (pseudonim "Andrzej Bobola"), przewodniczący Duszpasterzy Polski Walczącej, prałat, szambelan papieski, Kustosz Pamięci Narodowej.

Po ukończeniu Gimnazjum im. P. Skargi w Pułtusku, a potem Seminarium Duchowne w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 stycznia 1932 r. Następnie był katechetą w szkołach. Jako wikariusz przebywał  m.in. w podwarszawskich parafiach w Babicach (1932-1933), Kobyłce (1933-1934), Łowiczu i Mirowie.

Po wybuchu II wojny światowej, uczestniczył w obronie Warszawy. Był katechetą tajnego nauczania, w szkołach państwowych i na kursach zawodowych w zakładach pracy. Współpracował z Kurią Polową AK. W jego mieszkaniu istniał punkt kontaktowy dla kurierów podróżujących na trasie Warszawa-Londyn. W czasie Powstania Warszawskiego pełnił posługę jako kapelan batalionu "Gustaw-Antoni", współorganizował największy szpital powstańczy w czasie walk na Starym Mieście, w budynkach przykościelnych przy ul. Długiej 7. Do zakończenia wojny przebywał w Babicach.

W 1947 r. razem z innymi kapelanami z czasów wojny założył nieformalny związek "Księża - Byli Duszpasterze Polski Walczącej", któremu przewodniczył. W czasach PRL organizował parafię św. Wacława na Gocławku, był też jej emerytowanym proboszczem. W 1979 r. wraz ze Stefanem Melakiem powołał Konspiracyjny Komitet Katyński. Zainicjował budowę pierwszego w Polsce Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej na warszawskich Powązkach (1981 r.). Do 1989 r. organizował nabożeństwa patriotyczne, odprawiane w rocznice powstań i święta narodowe. W 1995 r. z jego inicjatywy powstało "Stowarzyszenie Olszynka Grochowska", zabiegające o godne zagospodarowanie terenu, na którym rozegrała się bitwa.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Polonia Mater Nostra Est", tytułem "Zasłużony dla Warszawy" i "Kustosz Pamięci Narodowej" oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

>> english version