null

Uroczystości w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Uroczystość w parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęła w niedzielę, 29 lipca, oficjalne obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.


Jest to tradycyjne spotkanie, na które zapraszani są wszyscy powstańcy warszawscy, harcerze, wolontariusze oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Wręczane są także, przyznawane przez prezydenta RP,  odznaczenia państwowe.

- Dziękuję Wam dziś z całego serca w imieniu władz Warszawy za to co zrobiliście dla Polaków podczas Powstania Warszawskiego. 74 lata temu, kiedy stanęliście  do nierównego boju o wolność i honor, wielu z Was, obecnych tu dziś Powstańców, nie miała jeszcze skończonych osiemnastu lat, niektórzy z Was byli w wieku obecnych tu harcerek i harcerzy, do których w zeszłym roku, w tym miejscu generał brygady Zbigniew Ścibor-Rylski powiedział: „żyjecie w wolnej, niepodległej ukochanej naszej ojczyźnie. Nie wiecie, co to jest przelewać krew za wolność – całe szczęście” – powiedziała podczas spotkania powstańców warszawskich z prezydentem RP Andrzejem Dudą i władzami miasta, Ewą Malinowską–Grupińską, przewodniczącą Rady m.st. Warszawy.

- Ta uroczystość to wielkie przeżycie dla kombatantów, ponieważ towarzyszą nam dziś najwyższe organy władz. Chciałbym bardzo podziękować za pamięć i wsparcie dla powstańców. Miasto bardzo troszczy się o bohaterów zrywu z 1944 roku. Mogą oni bezpłatnie skorzystać z pomocy opieki społecznej. Ponadto, tym roku z warszawskiego funduszu wszyscy żołnierze powstania otrzymali nagrodę w wysokości 4587,84 zł. Ostatnio zostały zakończone także konsultacje w utworzenia sprawie domu dla kombatantów przy ul. Hrubieszowskiej 9 oraz tymczasowego domu opieki przy ul. Nowolipie 22. Cieszę się, że powstają miejsca, gdzie powstańcy będą mogli wspólnie spędzać czas. Chcę również mocno podziękować wolontariuszom Muzeum Powstania Warszawskiego za ich uczynność i zaangażowanie, a także samej dyrekcji muzeum za prowadzenie tego wyjątkowego miejsca. Czuje się tu specyficzną atmosferę tamtych dni - życzę aby trwała jak najdłużej -  powiedział Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Podczas wszystkich uroczystości związanych z rocznicami powstania warszawskiego naszym zadaniem jest szerzenie wiedzy wśród warszawiaków. Zależy nam, aby podczas wspominania wydarzeń z 1944 roku nie pomijać ważnych kwestii. Jedną z nich jest niesamowita odwaga wszystkich walczących. Jacy oni byli odważni – nie bali się śmierci. Wiedzieli, że mają przed sobą ważne i trudne zadanie. Przeżywaliśmy śmierć przyjaciół i bliskich. Ale zobowiązaliśmy się walczyć, to było silniejsze – powiedziała Halina Jędrzejowska, ze Związku Powstańców Warszawskich.

- Wasza godna podziwu postawa moralna, odwaga, hart, zapał, bohaterstwo i patriotyzm przeszły do legendy. Legendy tym cudowniejszej, że mamy jeszcze ten niezwykły przywilej obcować z Wami, słuchać Was i korzystać z Waszej mądrości – dodała E.Malinowska –Grupińska.

fot. Zuzanna Sosnowska