null

Uroczysta, XVI sesja Rady m.st. Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dziś w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska wręczyła wspólnie z Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oznaki Honorowego Obywatela Warszawy. Uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy zwoływana jest z okazji Dnia Pamięci Warszawy, na dzień poprzedzający rocznicę Powstania Warszawskiego. Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy otrzymali:

>> Halina Jędrzejewska

>> Paweł Pawlikowski

(...) Odwaga i gotowość do realizacji odważnych zadań charakteryzują tegorocznych honorowych obywateli Warszawy, którzy swym działaniem potwierdzali niejednokrotnie zgodność reprezentowanych przez siebie głęboko humanitarnych wartości z idącymi za nimi czynami. Dwoje z nich łączy ich powstańcza przeszłość, jak również działalność społeczna i zawodowa, mam tu na myśli powstańców warszawskich i lekarzy: panią doktor Halinę Jędrzejewską i profesora Jerzego Majkowskiego. Kolejnym wyróżnionym jest reżyser i scenarzysta filmowy, pan Paweł Pawlikowski. - powiedziała w swoim przemówieniu Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

(...) Choć od wybuchu Powstania minęło 75 lat, pamięć tych dni jest ciągle świeża. To zasługa przede wszystkim samych Powstańców. Dziękujemy za to, że jesteście z nami, że dajecie świadectwo, przypominacie. Naszym obowiązkiem jest przenieść pamięć o Państwa bohaterstwie i poświęceniu w przyszłość. - podkreślił w swoim przemówieniu Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzecim Honorowym Obywatelem jest zmarły 18 lipca br. prof. Jerzy Majkowski, neurolog i epileptolog, uczestnik Powstania Warszawskiego, któremu 10 czerwca br. przedstawiciele Rady m.st. Warszawy, Przewodnicząca i wiceprzewodniczący, wręczyli akt nadania godności podczas prywatnej uroczystości.
Przedwczoraj, na Powązkach Wojskowych odbył się pogrzeb pana profesora pułkownika Jerzego Majkowskiego, pseudonim "Czarny".

>> prof. Jerzy Majkowski

Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy było nadawane w latach 1918-1929 przez Radę Miejską Warszawy ludziom szczególnie zasłużonym dla miasta. Tradycja przyznawania wyróżnienia została wznowiona w 1992 roku. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. 

Podczas sesji Przewodnicząca oraz Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska wraz z Aleksandrą Gajewską, Sławomirem Potapowiczem i Dariuszem Figurą, wręczyli także wyróżnienia laureatom Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Wspomniane nagrody Rada m.st. Warszawy przyznaje wybitnym warszawiakom działającym na rzecz rozwoju stolicy - społecznikom, ludziom kultury, nauki i sztuki.

>> sylwetki Honorowych Obywateli i Laureatów Nagrody m.st. Warszawy 


Uroczystość zakończyła się wręczeniem Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Warszawy Pani Ewie Masny-Askanas, wiceprzewodniczącej Rady m.st. Warszawy w latach 2011-2018.     

 
fot. Zuzanna Sosnowska