null

Uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Dziś w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska wręczyła wspólnie z Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oznaki Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy. Uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy zwoływana jest z okazji Dnia Pamięci Warszawy.

W tym roku Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy otrzymał:

- Pan prof. Adam Strzembosz

Uchwały w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy:

>> uchwała Nr XXX/734/2016 

(...) Profesor Strzembosz w ostatnim czasie pokazał, że w pewnych sytuacjach milczeć się nie godzi. A trzeba powiedzieć, że nasz dzisiejszy bohater z pokory i milczenia dał się poznać osobom, które dobrze go znają. Ujęły mnie piękne słowa, którymi określił niegdyś profesora Strzembosza Metropolita lubelski arcybiskup Życiński, który podczas uroczystości jubileuszowej na KUL-u podkreślał wagę osobistego świadectwa człowieka, który potrafił przyjąć przykrości i represje jako "koszty własne", wiedząc że uczy się nie tylko słowem, ale też samotnością, bólem i milczeniem (...).
Dodam tylko, że Rada m.st. Warszawy przyznając najwyższą godność Obywatela Honorowego m.st. Warszawy profesorowi Adamowi Strzemboszowi miała przede wszystkim na uwadze to, że jest on osobą, która wniosła znaczący wkład w rozwój systemu prawnego, dzieło odzyskania niepodległości i przebudowy ustroju państwa polskiego, a także to, że jest wybitnym naukowcem i pedagogiem, który wychował kilka pokoleń studentów prawa
.
- powiedziała w swojej laudacji na cześć prof. Adama Strzembosza Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.


Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim przemówieniu podkreśliła, że: Szczególnie jestem dumna, że tytuł Honorowego Obywatela Warszawy otrzyma człowiek, który w dzisiejszej sytuacji w Polsce szczególnie podkreśla, że prawa należy przestrzegać. Wiedział już o tym kilka tysięcy lat temu Cyceron, który mówił, że musimy być niewolnikami prawa, abyśmy my sami mogli być wolni. 
Wyrażam nadzieję, że znajdzie pan naśladowców wśród mieszkańców Warszawy, a tytuł Honorowego Obywatela, który przyznała Panu Rada Warszawy, to najwyższe odznaczenie warszawskie, będzie wskazówką w jaki sposób chcemy dziś pielęgnować dziedzictwo i wartości, które powierzyli nam bohaterowie 1944 roku.
Ilekroć współcześnie dyskutujemy o Powstaniu i jego ofierze, o jego sensie i naukach z niego płynących, to powinniśmy przede wszystkim myśleć o tym, co dziś robimy, by godnie i odpowiedzialnie pielęgnować wolność, godność i poczucie narodowej wspólnoty. Pana życie, Panie Profesorze, jest dla nas bezcenną lekcją, którą powinniśmy odrabiać na co dzień.

Profesor Adam Strzembosz dziękując Pani Przewodniczącej i Pani Prezydent oraz Radzie m.st. Warszawy za przyznanie wyróżnienia powiedział: Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy jest mi bardzo bliskie i czyni mnie bardzo szczęśliwym. Równocześnie jednak mam ogromne poczucie, że nie dorastam do tego zaszczytu.     

Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy było nadawane w latach 1918-1929 przez Radę Miejską Warszawy ludziom szczególnie zasłużonym dla miasta. Tradycja przyznawania wyróżnienia została wznowiona w 1992 roku. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Honorowe Obywatelstwo może być nadane tej samej osobie tylko raz.

 
>> Sylwetka Honorowego Obywatela m.st. Warszawy i Laureatów Nagrody m.st. Warszawy

Podczas sesji Przewodnicząca oraz Wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy wręczyły także wyróżnienia laureatom Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Wspomniane nagrody Rada m.st. Warszawy przyznaje wybitnym warszawiakom działającym na rzecz rozwoju stolicy - społecznikom, ludziom kultury, nauki i sztuki.

>> uchwała w sprawie przyznania Nagrody m.st. Warszawy

 

fot. Zuzanna Sosnowska