null

Uroczysta, LXXI sesja Rady m.st. Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dziś w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska wręczyła wspólnie z Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oznaki Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy. Uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy zwoływana jest z okazji Dnia Pamięci Warszawy.

W tym roku Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy otrzymali:

>> Anna Jakubowska

>> Janina Ochojska

>> Anna Przedpełska-Trzeciakowska

>> Wojciech Roszkowski

(...) Patrząc na wojenne oraz powojenne losy naszych tegorocznych Honorowych Obywatelek m.st. Warszawy można odnieść wrażenie, że mężczyźni, którzy co tu kryć, są najczęściej nie tylko głównymi autorami ale i bohaterami książek opisujących historię Polski, zazwyczaj niedoceniają wystarczająco doniosłej roli Polek w naszej historii. Właśnie takich jak nasze Honorowe Obywatelki. - powiedziała w swoim przemówieniu Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

(...) Warszawa ma silną tradycję miasta niezłomnego, ale słynie z otwartości oraz nowoczesności. Mieszkańcy Warszawy są aktywni, zaangażowani dążący do realizacji swoich marzeń i aspiracji. Pragnę, aby Warszawa pozostała przyjazna i bezpieczna dla wszystkich jej mieszkańców i gości bez względu na kolor skóry czy religię. Stolica jest zawsze emanacją narodu i miejscem rodzących się nowych idei i wizytówka, każdego państwa. Mam nadzieje, że nadal tak będzie również dzięki osobom, które zostaną dziś honorowymi obywatelami Warszawy i osoby, które otrzymają nagrody za działalność dla Warszawy - podkreśliła w swoim przemówieniu Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy było nadawane w latach 1918-1929 przez Radę Miejską Warszawy ludziom szczególnie zasłużonym dla miasta. Tradycja przyznawania wyróżnienia została wznowiona w 1992 roku. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. 

Podczas sesji Przewodnicząca oraz Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska wraz z Ewą Masny-Askanas i Dariuszem Figurą, wręczyli także wyróżnienia laureatom Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Wspomniane nagrody Rada m.st. Warszawy przyznaje wybitnym warszawiakom działającym na rzecz rozwoju stolicy - społecznikom, ludziom kultury, nauki i sztuki.

>> sylwetki Honorowych Obywateli m.st. Warszawy i Laureatów Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy

 
fot. Zuzanna Sosnowska