null

Upamiętnienie Zbigniewa Galperyna

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zbigniew Galperyn, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski walczący w Batalionie Chrobry I, Zgrupowania „Sosna”, wiceprezes, a następnie prezes Związku Powstańców Warszawskich.

Odłsonięta dziś tablica znajduje się na budynku Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej Podczas uroczystości jego zasługi wspominali przyjaciele, żona i przedstawiciele władz. Radę m.st. Warszawy reprezentowały: Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy oraz Beata Michalec i Agnieszka Wyrwał.

W spominając patrona dzisiejszej uroczystości, przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska powiedziała - Przestrzeń, w której znajduje się odsłaniana przez nas tablica jest mocno związana z patronem dzisiejszej uroczystości. W czasie Powstania Warszawskiego, Zbigniew Galperyn walczył m.in. na Starym Mieście, był także jednym z obrońców znajdującego się nieopodal Arsenału oraz Pasażu Simonsa, a w stojącym tu budynku mieści się Związek Powstańców Warszawskich, w którym aktywnie działał. Obok na Placu Krasińskich znajduje się Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie co roku – 31 lipca - odbywa się jedna z pierwszych uroczystości rocznicowych, którą przez wiele lat współorganizował Zbigniew Galperyn..   

 

fot. Ewelina Lach

Zobacz galerię (5 zdjęć)