null

Upamiętnienie Batalionów Chłopskich i Ludowej Służby Kobiet

Drukuj otwiera się w nowej karcie

8 października br. na Mokotowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzom Batalionów Chłopskich i Ludowej Służby Kobiet. Podczas uroczystości Radę m.st. Warszawy reprezentowały Anna Auksel-Sekutowicz i Joanna Staniszkis w imieniu Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady m.st. Warszawy.

Bataliony Chłopskie to konspiracyjna organizacja zbrojna polskiego ruchu ludowego. Działała w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w Wielkopolsce w celu obrony wsi polskiej przed terrorem niemieckim i eksploatacją gospodarczą. Po Armii Krajowej była to największa formacja zbrojna..Rozwiązana w marcu 1945. Komendantem głównym od 8 października 1940 do końca wojny był Franciszek Kamiński, Honorowy Obywatel m.st. Warszawy.

>> sylwetka Franciszka Kamińskiego

 W styczniu 1942 roku Centralne Kierownictwo Ruchu Ludowego powołało Ludowy Związek Kobiet, konspiracyjną organizację Ruchu Ludowego ściśle współpracującą z Batalionami Chłopskimi i Stronnictwem Ludowym „Roch”. Ludowy Związek Kobiet w swej strukturze organizacyjnej funkcjonował w ramach 9 wydziałów, takich jak: wydział organizacyjny, społeczno – gospodarczy, propagandowy, pracy i wydawnictw, dziecka, zdrowia i opieki społecznej, kształcenia kobiet, prawa i Zielonego Krzyża. Ludowy Związek Kobiet, w ramach swej działalności, prowadził służbę sanitarną oraz obsługę konspiracyjnej łączności, kolportażu wydawnictw anty okupacyjnych. LZK był organizacją samodzielną, a zarazem nierozerwalną częścią podziemnego ruchu ludowego.

 

DSC_0494_Custom.JPG
Zobacz galerię (5 zdjęć)
DSC_0512_Custom.JPG
DSC_0503_kadr_Custom.JPG
DSC_0513_Custom.JPG
DSC_0485_Custom.JPG