null

Stulecie stołeczności Ochoty

Drukuj otwiera się w nowej karcie

7 kwietnia  2016 roku w Teatrze Ochoty odbyła się uroczysta sesja Rady Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Okazją do tak uroczystego spotkania było stulecie stołeczności Ochoty. 

(...) Zapewne jeszcze nie raz usłyszymy te dwie daty: 8 marca 1916 roku i 8 kwietnia 1916 roku. Ta pierwsza, to wydanie przez magistrat warszawski pozytywnej opinii w sprawie przyłączenia do Warszawy jej rozległych przedmieść, ta druga, dzięki której się tu dziś spotkaliśmy, to data oficjalnej inkorporacji. To właśnie 8. kwietnia 1916 roku niemiecki generał-gubernator Hans Hartwig von Beseler, podpisał dekret o włączeniu do Warszawy terytorium o łącznej powierzchni 8.210 hektarów podmiejskich terenów, w tym oczywiście Ochoty. Powierzchnia miasta wzrosła ponad trzykrotnie. Na włączeniu do stolicy zależało zarówno mieszkańcom starej Warszawy, która była strasznie przeludniona, jak również mieszkańcom terenów znajdujących się poza jej granicami. Ci pierwsi zyskiwali na rozbudowie Warszawy, niosącej w dalszej perspektywie polepszenie warunków mieszkaniowych, poprzez możliwość zamieszkania w nowych budynkach, poza zatłoczonym centrum. Natomiast ludność Ochoty czy na przykład Mokotowa w ramach Wielkiej Warszawy mogła liczyć na poprawienie infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, świetlnej oraz zostać objęta stołeczną opieką socjalną, zdrowotną czy oświatową. Musimy pamiętać, że na przyłączonych przedmieściach budynki murowane stanowiły zaledwie 22% ogółu budynków, nie miały one oświetlenia, wodociągów i kanalizacji. Brak było dobrych dróg łączących przedmieścia z centrum. Ochota była tu wyjątkiem, gdyż była już wtedy, w porównaniu do bardziej oddalonych od centrum terenów, dobrze skomunikowana. Dlatego jednym z najważniejszych zadań władz miejskich była integracja urbanistyczna przedmieść z resztą miasta.  - podkreśliła w swym przemówieniu Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. 

W uroczystości uczestniczyły także Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy i Katarzyna Łęgiewicz, Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy oraz zaproszeni goście.

Podczas uroczystości wystąpił chór XIV LO im. Stanisława Staszica. Sesji towarzyszyła wystawa prac finalistów konkursu „Ochota w oczach przedszkolaka”. 

 

Ewa Malinowska-Grupińska Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m.st. Warszawy
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Chór XIV L.O. im. S. Staszica