Stanowisko Rady m.st. Warszawy w sprawie warszawskich strażaków biorących udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Turcji.

Rada m.st. Warszawy wspiera działania miejskich instytucji, które solidarnie wraz z innymi międzynarodowymi jednostkami niosą pomoc i wsparcie w akcjach poza granicami naszego kraju.
Tekst stanowiska przyjętego podczas LXXVII sesji Rady m.st. Warszawy 9 lutego 2023 r.
W poniedziałek 6 lutego południowo-wschodnie tereny Turcji oraz północno-zachodnie Syrii nawiedziły trzęsienia ziemi. Według wstępnych danych w wyniku kataklizmu życie straciło kilka tysięcy osób, a ponad czterdzieści tysięcy jest rannych.
Na pomoc ludziom uwięzionym pod gruzami zawalonych budynków ruszyły specjalistyczne ekipy poszukiwawczo-ratownicze z całego świata, w tym także z Polski. W składzie ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratunkowej HUSAR są funkcjonariusze z Jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 15 Komendy Miejskiej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, siedemnastu warszawskich strażaków oraz pies przeszkolony do pracy na gruzowisku.
Rada m.st. Warszawy swoim stanowiskiem pragnie wyrazić uznanie oraz złożyć podziękowania warszawskim strażakom za natychmiastową gotowość do wyjazdu na akcję ratunkową. Jesteśmy dumni, że wśród służb mundurowych m.st. Warszawy mamy funkcjonariuszy, którzy pomagają odnaleźć i uwolnić ludzi spod zniszczonych w wyniku poniedziałkowego kataklizmu budynków.
Wiemy, że zadania związane z ratowaniem zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia są wpisane w codzienną pracę tych służb, pragniemy jednak podkreślić, że reprezentują oni nie tylko swoją formację ale również nasze miasto. Warszawę, zawsze solidarną z tymi, którzy potrzebują pomocy w wyniku wojny lub kataklizmu.
Wasza obecność i pomoc w miejscowościach dotkniętych tą ogromną tragedią, daje obywatelom Turcji – zwłaszcza mieszkającym na zniszczonych terenach - nadzieję na odnalezienie jak największej liczby żywych osób.
Rada m.st. Warszawy wspiera działania miejskich instytucji, które solidarnie wraz z innymi międzynarodowymi jednostkami niosą pomoc i wsparcie w akcjach poza granicami naszego kraju.
W uzasadnieniu do stanowiska stołeczni radni napisali:
Skala zniszczeń oraz liczba ofiar w wyniku trzęsienia ziemi na terenie Turcji i Syrii poruszyła nas wszystkich. Na miejscu pomocy udzielają zespoły poszukiwawczo-ratownicze z całego świata, w tym również z Polski. Siedemnastu funkcjonariuszy z Jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 15 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy od wtorku bierze udział w przeszukiwaniu gruzów, pod którymi nadal mogą znajdować się poszkodowani w poniedziałkowej katastrofie.
- Tekst stanowiska – wersja edytowalna
- Tekst tanowiska – wersja niedytowalna