null

Stanowisko radnych w sprawie miesiąca świadomości raka piersi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Podczas ostatniej sesji Rady m.st. Warszawy, która odbyła się 5 października, stołeczni radni przyjęli stanowisko aby wyrazić swoje pełne poparcie dla inicjatyw w ramach Miesiąca Świadomości Raka Piersi, organizowanych corocznie w październiku, z kulminacją 15 października, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi.

- Pragniemy zachęcić społeczność Warszawy do aktywnego uczestnictwa we wszelkich inicjatywach mających na celu wzrost świadomości na temat raka piersi oraz regularnych badań profilaktycznych, które są kluczowym elementem w walce z każdym rodzajem nowotworu. Zachęcamy warszawianki do systematycznego wykonywania badań USG oraz mammograficznych, a także do samobadania piersi, ponieważ to może pomóc we wczesnym wykryciu potencjalnych zmian nowotworowych. Tym stanowiskiem chcemy także zaapelować do mężczyzn, aby zachęcali bliskie im kobiety – mamy, siostry, żony, partnerki, dziewczyny czy koleżanki - do profilaktycznych badań – uzasadniała przyjęcie stanowiska radna Agnieszka Wyrwał, inicjatorka i wnioskodawczyni.

Pełna treść przyjętego stanowiska, od dziś dostępna jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/08051C41-1C5D-476A-BE85-FE51A8C39D6B,frameless.htm

W głosowaniu nad stanowiskiem stołeczni radni byli jednomyślni.  

W uzasadnieniu podkreślono również jak ważna w procesie powrotu pacjentów do zdrowia jest współpraca różnych podmiotów: organizacji pozarządowych, placówek medycznych oraz lokalnych społeczności.

- Rak piersi wpływa nie tylko na ciało, ale także na sferę emocjonalną i psychiczną pacjentek. Diagnoza może być przerażająca, dlatego niezbędne i istotne jest zapewnienie wsparcia psychologicznego pacjentkom i ich rodzinom. Psychoterapia oraz udział w grupach wsparcia tworzony dla osób dotkniętych chorobą nowotworową jest jedną z najistotniejszych części procesu leczenia, a raczej walki z rakiem. Dlatego, w procesie dochodzenia do zdrowia niezwykle ważna jest także współpraca z organizacjami pozarządowymi, placówkami medycznymi i lokalną społecznością w organizowaniu kampanii informacyjnych, bezpłatnych badań oraz wydarzeń edukacyjnych. Wszystkim tym podmiotom oraz wszystkim osobom, którzy z wielkim zaangażowaniem i determinacją pracują na rzecz walki z rakiem piersi oraz wspierają pacjentów i ich rodziny, należą się ogromne podziękowania. Wasza praca jest bezcenna – podkreślała radna Agnieszka Wyrwał.

Więcej informacji o działaniach Rady m.st. Warszawy można znaleźć na stronach:

Zobacz galerię (2 zdjęć)