null

Spotkanie Rady Honorowych Obywateli m.st. Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W środę 14 marca br., odbyło się kolejne spotkanie Rady Honorowych Obywateli m.st. Warszawy. Uczestniczyli w nim: prof. Władysław Bartoszewski, gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński, prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Marek Kwiatkowski, Jerzy Majewski – Prezydent Warszawy w latach 1967-1982, Maria Stypułkowska-Chojecka pseud. "Kama", gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski pseud. „Motyl” oraz Barbara Wachowicz.

Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent Warszawy witając Honorowych Obywateli powiedziała: Spotykamy się tu aby uczyć się od Państwa miłości do Warszawy.

Dominującym punktem minionego spotkania Rady Honorowych Obywateli z władzami Stolicy były dwa jubileusze dostojnych członków Rady. Były to: 95. urodziny gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego oraz 90. urodziny prof. Władysława Bartoszewskiego.

Bardzo jest przyjemnie wiedzieć, że jesteście wśród nas, że nas wspieracie. Byliście dla nas zawsze wzorem i nadal nim jesteście. Bardzo byśmy chcieli i życzymy sobie tego, żebyście Państwo w dobrym zdrowiu nadal nam doradzali. Żeby ta nasza Rada Honorowych Obywateli ciągle się powiększała[…] – podkreśliła Ewa Malinowska-Grupińska Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Oprócz życzeń i kwiatów na zacnych jubilatów czekała niespodzianka. Był nią program słowno-muzyczny przygotowany i wykonany przez radnych Rady m.st. Warszawy. Radna Anna Nehrebecka-Byczewska przeczytała fragmenty poematu Antoniego Słonimskiego Popiół i wiatr przy akompaniamencie swej klubowej koleżanki Marii Szreder, która wykonała utwory Chopina, Greczaninowa oraz własną kompozycję.
Istotnym elementem spotkania była prezentacja kilkuminutowych filmów z udziałem dostojnych jubilatów, które uświetniły to wydarzenie oraz dały impuls do rozmów o osobistych wspomnieniach jubilatów, które ściśle splatają się z historią Warszawy.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski w niezwykle wzruszający sposób opowiadał o swoich młodzieńczych latach: Szczęście. Najważniejszą rzeczą w życiu jest szczęście. Urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą.

Pan Generał życzył wszystkim zebranym aby doczekali tak jak on swoich 95. urodzin. Zdradził także, że jego największym marzeniem jest doczekanie 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Prof. Władysław Bartoszewski swoją opowieść rozpoczął od wspomnień o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim: Podchorąży Ścibor-Rylski "Motyl" stał się dla mnie legendą bardzo wcześnie... Dla nas chłopców z gimnazjum, przed maturą, ten polski oficer był kimś na kogo zwracaliśmy uwagę.

W spotkaniu wzięli również udział: Ligia Krajewska Poseł na Sejm RP, Ewa Masny Wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Sebastian Wierzbicki Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, Małgorzata Zakrzewska Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta oraz Paweł Lech Wiceprzewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej.

Uczestnicy spotkania uczcili chwilą ciszy pamięć o Michale Sumińskim Honorowym Obywatelu m.st. Warszawy, który zmarł w grudniu 2011 r.