null

Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Warszawy z Powstańcami Warszawskimi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dziś Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Warszawy z Powstańcami. Uroczystość w Parku Wolności na terenie muzeum jest pierwszym wydarzeniem w ramach oficjalnych obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Obecni na niej byli powstańcy z rodzinami, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz i organizatorów. Jak co roku Prezydent Polski nadał w czasie uroczystości odznaczenia państwowe weteranom i osobom zasłużonym dla pielęgnacji wiedzy i pamięci o historii Powstania. Odznaczeni zostali m.in.:
• Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski: Lucyna Adamkiewicz, ps. „Ewa”, łączniczka w Zgrupowaniu Chrobry I oraz Katarzyna Nowakowska, ps. „Kasia”, sanitariuszka i łączniczka w obwodzie Śródmieście Południowe,
• Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Stanisław Lipiński, ps. „Kadet”, Zgrupowanie Kampinos, ranny podczas walk o Lotnisko Bielańskie oraz pośmiertnie Michał Borowski, Naczelny Architekt Warszawy w latach 2003-2006, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego,
• Złotym Krzyżem Zasługi: Ludwika Mendelska, służyła w ramach służby pomocniczej na Powiślu i Śródmieściu,
• Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości: Joanna Kiąca-Fryczkowska, ps. „Joasia”, batalion łączności dowodzenia V Obwodu Mokotów oraz Henryk Piotrowski, ps. „Edek”, służył w Batalionie „Tur” w Zgrupowaniu „Kryska”.
Jak co roku przed rozpoczęciem uroczystości stołeczni radni oddali hołd cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego, w Parku Wolności  miejscu upamiętnienia w złożyli kwiaty. Rade m.st. Warszawy reprezentowali :przewodnicząca i wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska oraz Magdalena Roguska, Sławomir Potapowicz i Dariusz Figura.    

fot. Ewelina Lach, Rafał Motyl i Zuzanna Sosnowska/źródło - Urząd m.st. Warszawy