null

Sławomir Pietras

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Sławomir Pietras

Sławomir Pietras (urodził się w Czeladzi) 

Honorowy Obywatel Warszawy od maja 2012 roku.
Uchwała Rady m.st. Warszawy Nr XXXVII/944/2012 r. z 31 maja 2012 roku.

Sławomir Pietras urodził się w 1943 roku w Czeladzi, z wykształcenia prawnik, z zawodu dyrektor polskich teatrów operowych. Publicysta, pedagog, popularyzator sztuki operowej i baletowej. Przez ponad 30 lat kierował kolejno teatrami operowymi Wrocławia, Łodzi, Warszawy i Poznania.
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W czasie studiów był założycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Opery w Poznaniu, współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej – polskiej sekcji Jeunesses Musicales.
Wykreował wiele wybitnych i rzadko prezentowanych produkcji repertuaru klasycznego (Fidelio, Norma, Mefistofeles, Makbet, Ernani, Stiffelio, Żydówka, Walkiria, Parsifal, Tannhäuser) oraz dzieła kompozytorów współczesnych (Penderecki, Landowski, Britten, Szostakowicz, Orff, Theodorakis, Praszczałek-Prasqual).
Pod jego dyrekcją zrealizowano blisko 300 premier operowych i baletowych. Spektakle te były prezentowane na międzynarodowych festiwalach m.in. w Xanten, Carcassone, Messynie, Moskwie, Hanowerze, Maladze, Salonikach.
Współtwórca Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju (do 2011 roku), Ave Maria w Czeladzi (od 2000 roku), Festiwalu Hoffmannowskiego w Poznaniu (w latach 2001-2008), Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego im. Romana Maciejewskiego (od 2011 roku). Bierze udział w jury krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, uprawia działalność publicystyczną, angażuje się w istotne dla środowiska operowego sprawy.
Jest inicjatorem powstania Poznańskich Dni Verdiego, Poznańskiej Wiosny Baletowej, Festiwalu Hoffmannowskiego – Polsko-Niemieckiego Festiwalu Operowego, Międzynarodowego Festiwalu Tańca – Lądeckie Lato Baletowe.
Jest twórcą Warsztatów Operowych, które prowadził w dotychczas kierowanych przez siebie teatrach. Uczestniczyli w nich melomani, chcący przybliżyć sobie problemy sztuki operowej i baletowej poprzez osobisty kontakt z dyrektorem i jego artystami.

Zasłużony Działacz Kultury, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia   Polski. Obywatel honorowy Warszawy, Będzina i Czeladzi.  

>> english version