null

Skwer prof. Bronisława Geremka

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W środę 19 września br. na Skwerze prof. Bronisława Geremka, który znajduje się u zbiegu ulic Królewskiej i Marszałkowskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą Bronisława Geremka.

- Dziś w 10. rocznicę śmierci Bronisława Geremka spotykamy się na tym pięknym skwerze, by dzięki uchwale Rady m.st. Warszawy z 21 września 2017 r. uhonorować wielkiego intelektualistę, cenionego naukowca, wytrawnego polityka - powiedziała w swym przemówieniu Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Wspominając dziś postać Bronisława Geremka, trzeba o tej - osiągniętej niemałym wysiłkiem, w tym przy wydatnym wkładzie profesora - jedności Polski i Europy pamiętać. Po to, by tę naszą Europę, której nieodłączną częścią jesteśmy  - nadal współtworzyć. Cieszę się, że udało się tę tablicę odsłonić jeszcze za mojej prezydentury – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Prezydent stolicy, Przewodnicząca Rady Miasta Warszawy, przedstawiciele fundacji a także rodzina profesora i mieszkańcy.

Przed odsłonięciem tablicy stołeczna radna Anna Nehrebecka-Byczewska odczytała cytaty prof. Bronisława Geremka dotyczące Polski i Europy.

- Polska, poddana jałtańskiej przemocy, nie mogła aż do 1989 roku uczestniczyć w odrodzeniu jedności europejskiej. Europa pozostawała jednak zawsze przedmiotem polskiego marzenia o wolności. Zjednoczenie Europy, którego jesteśmy świadkami na przełomie XX i XXI wieku, nie dokonałoby się bez tego polskiego marzenia, bo było ono u genezy upadku muru berlińskiego, końca zimnej wojny. Uczestniczyłem w tym, jak potrafiłem. O Europie marzyłem zawsze. Może ma to też znaczenie; wielkim projektom politycznym muszą przecież towarzyszyć marzenia, które rozbudzają wolę działania

- Żyjemy w momencie, w którym następuje całkowita przemiana na scenie światowej. Może ona sprawić, że sukces pokoleń, które budowały Polskę zostanie zaprzepaszczony. Scenariusz czarny to w Polsce zamknięcie się na otoczenie, odświeżenie odwiecznej debaty, przeciwko komu będziemy występowali, a nie – a kim jest nam po drodze. Scenariusz ten zakłada, ze polityka budowana na frustracjach znajdzie poparcie podczas wyborów. Scenariusz pozytywny to Polska zakorzeniona w Europie, korzystająca z szansy. Polska z działającymi strukturami państwa prawnego. Możemy się stać jednym z czołowych krajów UE.

- Spełniły się marzenia mojego życia, co zdarza się niewielu ludziom. Mój kraj odzyskał niepodległość i wolność, to wolny kraj, który znalazł się w wybranym przez siebie kręgu. Gdy 1 maja 2004 roku na Placu Piłsudskiego w Warszawie wciągano na maszt flagę Unii Europejskiej, odczułem wzruszenie.

 

fot. Zuzanna Sosnowska     

B65A6682_Custom.jpg
Zobacz galerię (5 zdjęć)
B65A6725_Custom.jpg
B65A6749_Custom.jpg
B65A6796_Custom.jpg
B65A6789_Custom.jpg