null

Skwer imienia Jerzego Wasowskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie tablica z napisem "Skwer Jerzego Wasowskiego". Sławomir Potapowicz, Aldona Machnowska-Góra oraz Grzegorz Wasowski wspólnie ściągają wstęgę w barwach Warszawy, która owija tablicę. Ich ubrania zdobią białe goździki. Na drugim planie widoczni są uradowani goście uroczystości. Tło stanowią drzewa, kamienica oraz ustawione flagi - Warszawy, Polski oraz Unii Europejskiej.

Od 24 kwietnia 2024 r. przy ul. Kruczej oficjalnie mamy Skwer Jerzego Wasowskiego. Znajduje się on nieopodal ostatniego miejsca zamieszkania Artysty. W uroczystości odsłonięcia udział wziął Sławomir Potapowicz, Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy.

Na uroczystości zjawiło się wiele znakomitych gości. Poprowadziła ją Monika Makowska-Wasowska, Prezes Fundacji Wasowscy. To właśnie członkowie tej fundacji byli pomysłodawcami inicjatywy. Wydarzenie uświetniła muzyka kompozytora. 

Oficjalnego odsłonięcia tablicy dokonali Sławomir Potapowicz, Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy oraz Grzegorz Wasowski, syn Pana Jerzego.

O artyście

Jerzy Wasowski urodził się w 1913 roku. był m.in. kompozytorem, aktorem, lektorem dziennikarzem radiowym i reżyserem. Był także świetnym kreślarzem, miał zdolności graficzne, co widać w jego zapisach nutowych. Podczas wojny zajmował się też tajnym nauczaniem. Napisał muzykę do tak znanych przebojów jak „Addio pomidory”, „Przeklnę cię”, „Kaziu zakochaj się”, „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Na ryby” czy „Warszawa da się lubić”. W 1949 roku Jeremi Przybora namówił Wasowskiego do komponowania dla potrzeb radiowego teatrzyku Eterek i zaczął się okres, kiedy nazwiska obu Panów padały zazwyczaj w parze. Stworzyli później telewizyjny „Kabaret Starszych Panów”, ale Jerzy Wasowski przez całe życie był związany był z Polskim Radiem. Zmarł w 1984 roku, pochowany jest na Cmentarzu Powązkowskim.

Na pierwszym planie tablica z napisem "Skwer Jerzego Wasowskiego". Sławomir Potapowicz, Aldona Machnowska-Góra oraz Grzegorz Wasowski wspólnie ściągają wstęgę w barwach Warszawy, która owija tablicę. Ich ubrania zdobią białe goździki. Na drugim planie widoczne są ustawione flagi - Warszawy, Polski oraz Unii Europejskiej. Tło stanowią drzewa oraz kamienica. W oddali widać również klaszczących gości uroczystości.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Sławomir Potapowicz przemawia do mikrofonu. W kieszonce jego marynarki widnieje biały goździk. Na drugim planie widoczni są goście wydarzenia.
Tablica z napisem "Skwer Jerzego Wasowskiego". Jest ona przewiązana wstęgą w barwach Warszawy. W tle widać drzewa oraz kamienicę.