null

Róża rabatowa im. Prezydenta Stefana Starzyńskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dziś został ogłoszony konkurs "Warszawa w kwiatach", którego pomysłodawcą był przedwojenny Prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Obecna edycja liczona jest od momentu jej wznowienia w latach 80. W tym roku będzie to jubileuszowa, 40. edycja konkursu.

Podczas LXXXI sesji, która odbyła się w ostatni czwartek Rada m.st. Warszawy podjęła stanowisko popierające ideę nadania odmianie róży rabatowej imienia „Prezydenta Stefana Starzyńskiego”, która podjął Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Stanowisko Rady m.st. Warszawy w sprawie poparcia idei nadania odmianie róży rabatowej imienia „Prezydenta Stefana Starzyńskiego”.

Rada m.st. Warszawy popiera ideę nadania odmianie róży rabatowej imienia „Prezydenta Stefana Starzyńskiego” wysuniętą przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

ZZW zaproponował aby z okazji jubileuszowego konkursu „Warszawa w kwiatach”, szczególnie uhonorować pomysłodawcę tej inicjatywy, ostatniego przedwojennego Prezydenta Warszawy – Stefana Starzyńskiego.

Na jesieni ubiegłego roku Rada m.st. Warszawy ustanowiła rok 2023 jego imieniem, w związku z przypadającą 130. rocznicą urodzin Prezydenta Warszawy. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 40-lecia edycji konkursu „Warszawa w kwiatach”, który w latach 80. wznowiło Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Pomysłodawcą przedwojennej tradycji wspólnego ukwiecania i zazieleniania Warszawy przez magistrat i mieszkańców był właśnie Prezydent stolicy. Obecnie inicjatywę przedwojennego historycznego konkursu kontynuuje Zarząd Zieleni wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, dlatego popieramy ideę wysuniętą przez tę warszawską jednostkę.

Stefan Starzyński widział Warszawę nie tylko wielką i europejską, ale także uporządkowaną, zieloną i ukwieconą. Park Wolski, Park im. gen. Orlicz-Dreszera na Mokotowie, Dolny Park na Żoliborzu, uporządkowanie Lasku Bielańskiego i Lasku na Kole, wykup terenów Lasu Kabackiego, Olszynki Grochowskiej, liczne zieleńce i kwietniki to jedne z ważniejszych zdobyczy Warszawy w zakresie zieleni za czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego.

Dziś idea obywatelskiego konkursu „Warszawa w kwiatach” jest nadal żywa, a do jednej z kategorii nagradzanych obiektów dołączono kilka lat temu symboliczne wyróżnienie – Nagrodę im. Stefana Starzyńskiego dla obiektów w szczególny sposób nawiązujących do tradycyjnych warszawskich ogrodów. Nazwanie róży imieniem „Prezydent Stefan Starzyński” podkreśli zasługi gospodarza stolicy z lat 1934-1939 w zakresie zazieleniania i ukwiecania Warszawy.

Radna Beata Michalec w swoim przemówieniu tak uzasadniała przyjęcie stanowiska:

Prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu przyświecała idea zazielenienia i ukwiecenia Warszawy, także we współpracy z mieszkańcami stolicy. Wiele zielonych terenów miasta, którymi dziś możemy się cieszyć powstały w okresie jego prezydentury. Był pomysłodawcą konkursu „Warszawa w kwiatach”, który od czterech dekad ponownie inspiruje i angażuje mieszkańców stolicy do ukwiecania jej lokalnych przestrzeni. Dzięki ich zaangażowaniu w okresie wiosenno-letnim, w różnych zakątkach Warszawy pojawiają się przepiękne kwiatowe kompozycje.

Uważamy, że 40. edycja konkursu „Warszawa w kwiatach” jest dobrą okazją do upamiętnienia jego pomysłodawcy, dlatego Rada m.st. Warszawy popiera ideę nadania imienia „Prezydenta Stefana Starzyńskiego” jednemu z najbardziej ozdobnych odmian róż wysuniętą przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.