null

Rok 2024 jest w Warszawie Rokiem Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Stanowisko Rady Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie ustanowienia w Warszawie roku 2024 Rokiem Powstania Warszawskiego na tle pomnika ze znakiem Polski Walczącej.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii miasta i jej społeczności. Warszawa już na zawsze pozostanie naznaczona śladami tamtych wydarzeń. Akt oporu miasta i jej ludności jest najważniejszą częścią historycznej opowieści o mieście, które osiem dekad temu zostało prawie w całości zniszczone, a dziś jest tętniącą życiem europejską stolicą.

Dziś Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska podpisała stanowisko przyjęte przez Radę Warszawy na ostatnim posiedzeniu.  

STANOWISKO RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY

z 14 marca 2024 r.

 

w sprawie ustanowienia w Warszawie roku 2024 Rokiem Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 2024 r. o godzinie 17.00 Warszawa zatrzyma się, aby upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, oddać hołd bohaterom – Powstańcom,  żołnierzom Armii Krajowej, harcerzom oraz mieszkańcom stolicy.


Choć to najtragiczniejsze wydarzenie w historii Warszawy miało miejsce osiem dekad temu, dla wielu z nas, a szczególnie dla Powstańców i ich rodzin, jest nadal bolesną raną. 

Podczas 63 dni nierównej walki, poległo tysiące Powstańców, kolejne tysiące zostało rannych. Śmierć poniosło także prawie 200 tysięcy mieszkańców stolicy. Ci, którzy przeżyli, po kapitulacji Warszawy musieli ją opuścić, wielu z nich trafiło do niewoli. Ogromną ofiarę
w sferze infrastrukturalnej, architektonicznej i kulturowej poniosło także samo miasto. Zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości zarówno materialnej jak i duchowej. 


W tygodniach poprzedzających oficjalne uroczystości 80 rocznicy Powstania Warszawskiego, do stolicy przyjedzie wiele osób, także z innych miast Polski. Spodziewamy się ponadto obecności Powstańców Warszawskich, na co dzień mieszkających za granicą, którzy w tym roku przyjadą do nas na zaproszenie władz miasta. Wiemy, że dla nich pobyt w Warszawie podczas tych dni jest szczególnie ważny.


Warszawa musiała długo odbudowywać się po zniszczeniach wojennych, aby dziś stać się nowoczesną i tętniącą życiem europejską stolicą. W swojej tożsamości już zawsze będzie miała tę wielką stratę, jaką ona, ale i jej mieszkańcy, ponieśli za swój heroiczny akt oporu.


Charakter tegorocznych obchodów jest wyjątkowy, dlatego ustanawiamy rok 2024 Rokiem Powstania Warszawskiego.