null

Rocznica Akcji bojowej „Kutschera”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

1 lutego 2022 r., w 78. rocznicę Akcji Bojowej „Kutschera” stołeczni radni, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz oraz Paweł Lech, Beata Michalec i Piotr Żbikowski, złożyli kwiaty w Alejach Ujazdowskich. W 1944 roku żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” przeprowadzili udany zamach na dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę.

Jedną z uczestniczek akcji była Maria Stypułkowska-Chojecka ps. „Kama”, Honorowa Obywatelka Warszawy, która wiele lat temu zainicjowała uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Jej syn w wypowiedzi wspomnieniowej powiedział:

Mama uważała, że skoro przeżyła akcję ma obowiązek pamiętać o kolegach, którzy w wyniku akcji starcili życie.

Na drugi dzień po zamachu, 2 lutego 1944, w pobliżu miejsca akcji na rogu Alej i ul. Chopina Niemcy rozstrzelali 100 mężczyzn przywiezionych z Pawiaka. Kolejnych 200 Polaków zamordowano tego samego dnia w ruinach getta. Egzekucja była zemstą za zamach na dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski.

Obecnie uroczystości organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie ze Społecznym Komitetem Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” i „Parasol”.     

Zobacz galerię (6 zdjęć)