null

Rocznica buntu w Obozie Zagłady Treblinka

Drukuj otwiera się w nowej karcie

80 lat temu w Obozie Zagłady Treblinka II wybuchło powstanie. Spośród około 840 przebywających w tym czasie na terenie obozu więźniów, blisko 200 udało się zbiec.

Uroczystość upamiętniająca bunt z 1943 roku odbyła się 2 sierpnia. Na wydarzeniu Radę m.st. Warszawy reprezentowała radna Dorota Łoboda. Zebrani oddali hołd poległym składając wieńce pod pomnikiem centralnym.

Treblinka II

Treblinka II był to wzniesiony przez Niemców w 1942 roku obóz zagłady. Jego głównym celem była eksterminacja ludności żydowskiej. Ofiary, po uprzednim obdarciu ich z wszelkich kosztowności, ubrań, zabijano w stacjonarnych komorach gazowych, przy użyciu gazów spalinowych. Część przyjezdnych – młodych, sprawnych mężczyzn, odłączano od skazanych na śmierć i zatrudniano w obozie. 2 sierpnia 1943 roku wybuchło zorganizowane przez nich powstanie. Ze względu na przedwczesne rozpoczęcie walk nie udało się uszkodzić komór gazowych, co było jednym z celów zrywu. Z bliska 200 zbiegłych, wojnę przeżyło około 70. Powstanie odbiło się wielkim echem w kraju. Ostatni transport trafił do Treblinki 23 sierpnia 1943 roku. Po nim rozpoczęto likwidację obozu, która do skutku doszła 17 listopada tego samego roku.

Zobacz galerię (3 zdjęć)