null

Radni zdecydowali o nadaniu godności Honorowego Obywatela

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sala obrad Rady m.st. Warszawy, przy stole prezydialnym Ewa Malinowska-Grupińska. Odczytuje uzasadnienie do uchwały o nadanie godności Honorowego Obywatela. Za Jej plecami od góry ekran, na którym wyświetla się porządek obrad.

Podczas LXV sesji Rady m.st. Warszawy, stołeczni radni podjęli uchwałę o nadaniu godności Honorowego Obywatela prof. Hannie Gronkiewicz-Walt oraz Witalijowi Kliczce.

Wniosek o nadanie godności Honorowego Obywatela dla prof. Hanny Gronkiewicz-Waltz zgłosił Klub radnych Koalicji Obywatelskiej.  

Warszawa od zawsze zajmowała szczególne miejsce w sercu Hanny Gronkiewicz-Waltz, także za sprawą jej ojca, który walczył w powstaniu warszawskim i jak podkreśla, nauczył ją szacunku do powstania.

Nie wiem, czy kiedy 2 grudnia 2006 r. została po raz pierwszy zaprzysiężona na urząd prezydenta m.st. Warszawy przypuszczała, że czeka ją reelekcja w dwóch kolejnych kadencjach. Jej dwunastoletnia działalność jako Prezydent Warszawy zakończyła się w listopadzie 2018 r. Przeprowadzone wtedy badania IBRIS pokazały, że pozytywnie prezydenturę Hannę Gronkiewicz-Waltz oceniło ponad 60% mieszkańców. Warszawianki i warszawiacy byli świadkami tego jak zmieniała się Warszawa. Docenili Jej ciężką pracę, zaangażowanie i konsekwencję w działaniu – uzasadniała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Wniosek o nadanie godności Honorowego Obywatela dla Witalijowi Kliczce zgłosił Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość.

24 lutego 2022 r., po ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę mógł opuścić miasto, jednak nie zrobił tego tłumacząc: „Gdybym uciekł, to byłaby zdrada, nie mógłbym spojrzeć w lustro”. Witalij Kliczko wielokrotnie podkreślał, że: „Bomby i pociski nie wygrywają wojen. Są ważne, ale nie tak ważne, jak wola i duch walki”. Postawa mera Kijowa przypomina nam postać prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego, który po wybuchu II wojny światowej, także pozostał na swoim stanowisku i nie opuścił stolicy oraz jej mieszkańców. Apele, które wygłaszał przez radio dawały Polakom nadzieję i mobilizowały do walki.

W uznaniu zasług, 20 września 1999 r., Rada m.st. Warszawy upamiętniła Stefana Starzyńskiego nadaniem godności Honorowego Obywatela. Podobnie dziś, powinniśmy wyróżnić Mera Kijowa, odważnego i bohaterskiego włodarza stolicy Ukrainy - partnerskiego miasta stolicy, nadaniem godności honorowego obywatela Warszawy – uzasadniała przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska.

Uroczystość wręczenia odbędzie się 31 lipca 2022 r. w Dzień Pamięci Warszawy.

 

 

Zdjęcie uchwały z podpisem przewdniczącej Rady m.st. Warszawy.