null

Rada m.st. Warszawy solidarna z Ukrainą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przedstawiciele warszawskiego samorządu na demonstarcji pod Pałacem Kultury i Nauki

Wczoraj na sesji Rada m.st. Warszawy przyjęła stanowisko, w którym podkreśliła - (...) w obecnej, jakże trudnej dla naszego sąsiada sytuacji, chcemy wyrazić nasze wsparcie. Wieczorem stołeczni radni uczestniczyli w demonstracji solidarności z ukraińskim społeczeństwem pod Pałacem Kultury i Nauki.

Warszawa solidarna z Ukrainą. Wczoraj na sesji Rada m.st. Warszawy przyjęła stanowisko. Grupę radnych zgłaszających stanowisko reprezentowała Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

STANOWISKO
RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
w sprawie wsparcia Ukrainy

Rada m.st. Warszawy z niepokojem obserwuje bezprecedensową militarną aktywność Rosji na granicy z Ukrainą. Eskalacja napięcia, z którą dziś mamy do czynienia, wywołuje ogromne obawy
o bezpieczeństwo obywatelek i obywateli Ukrainy oraz pokój w Europie.

W obliczu zagrożenia, przed jakim stają nasi sąsiedzi, nie możemy być obojętni. Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy i konsekwentnie od 1991 roku wspiera jej prozachodnie, wolnościowe dążenia.

Kijów i Warszawę łączy wiele lat współpracy w ramach partnerstwa miast. Od 1994 r. rozwijamy ją m.in. w obszarze gospodarczym, naukowym i kulturalnym. Rada m.st. Warszawy wspiera działania miasta i Prezydenta na rzecz mniejszości ukraińskiej i środowisk migrantów w Warszawie. Partnerstwo miast to także zobowiązanie do solidarności – szczególnie potrzebnej w najtrudniejszych momentach.

Rada m.st. Warszawy wyraża solidarność z narodem ukraińskim. Kijów jest wolnym miastem, Ukraina jest wolnym państwem. Mieszkanki i mieszkańcy Kijowa, obywatelki i obywatele Ukrainy mają prawo budować swoją przyszłość w oparciu o fundamentalne wartości takie jak niepodległość, suwerenność i bezpieczeństwo.

Wolna, suwerenna, niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska i Europa. Integralność granic Ukrainy nie może być naruszana ani kwestionowana, a ambicje wolnościowe i dążenie do integracji z Unią Europejską powinny być z całą mocą wspierane.

Rada m.st. Warszawy wysyła przyjaciołom z Kijowa i całej Ukrainy głośny, jednoznaczny sygnał jedności. Jesteśmy z Wami!

Przewodnicząca
Rady m.st. Warszawy

Ewa Malinowska-Grupińska

Wieczorem stołeczni radni, wiceprzewodniczący Magdalena Roguska i Sławomir Potapowicz oraz Mariusz Budziszewski, Renata Niewitecka, Kacper Pietrusiński, Paweł Sawicki i Agnieszka Wyrwał, uczestniczyli w demonstracji solidarności z ukraińskim społeczeństwem pod Pałacem Kultury i Nauki. Budynek w geście solidarności z Ukrainą został podświetlony w barwach flagi naszego sąsiada. 

Prezydent Warszawy z uczestniczką demonstarcji. Dziewczyna trzyma w ręku graficzny symbol wydarzenia.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia projekt uchwały wraz z uzasadnieniem oraz wniosek o wprowadzenie do porządku obrad LX sesji Rady m.st. Warszawy