null

Rada Honorowych Obywateli w setną rocznicę nadania honorowego obywatelstwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie grupowe wykonane w sali Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Zdobione białe ściany wyjątkowo komponują się z zadbanym parkietem. Honorowi Obywatele wraz z pracownikami Muzeum, radnymi oraz zastępczynią prezydenta m.st. Warszawy ustawieni w rzędach, pozują na tle ścianki Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

21 lutego 1924 roku Maria Skłodowska-Curie otrzymała od Rady Miejskiej honorowe obywatelstwo Warszawy. W setną rocznicę tego wydarzenia Rada Honorowych Obywateli spotkała się w muzeum poświęconym Noblistce. Na spotkaniu obecni byli: Krystyna Budnicka, Janusz Dorosiewicz, prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Wiesław Johann, prof. Wojciech Noszczyk, Daniel Olbrychski, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, prof. Andrzej Rottermund oraz Marian Turski.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie to bardzo ważne miejsce ma mapie Warszawy. Udało się je uruchomić dzięki determinacji i konsekwencji ówczesnej Prezydent Warszawy, prof. Hanny Gronkiewicz-Waltz – podkreśliła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.  

Zebranych powitały dyrektorka oraz wicedyrektorka placówki, Barbara Gołębiowska i Dobromiła Skalska, które opowiedziały o historii muzeum. Przybyli na spotkanie mieli także okazję zobaczyć wystawę “Grażyna Hasse na tropie Marii Skłodowskiej-Curie”. Wybitna projektantka mody zainspirowana postacią Noblistki i jej epoką, przygotowała ekspozycję 10 kreacji wykonanych ze szlachetnych tkanin. 

Placówka przy ul. Freta 16 jest muzeum bardzo warszawskim, ale również światowym i międzynarodowym. Odwiedzają je goście ze wszystkich kontynentów. W 2023 roku ze 111 krajów świata. Czujemy się odpowiedzialni za to miejsce, które według nas jest wizytówką Warszawy – powiedziała Barbara Gołębiowska, dyrektorka Muzeum im. Marii Skłodowskiej-Curie.   

W drugiej części spotkania rozmowy dotyczyły przyszłości Stolicy. Goście dzielili się swoimi przemyśleniami oraz pomysłami z nią związanymi. Niezwykle istotną poruszoną kwestią były zbliżające się obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ważne jest żeby mówić o wartościach i zasadach, związanych z historią Powstania Warszawskiego.Chcemy o nich opowiadać przez pryzmat życiorysów bohaterek i bohaterów Powstania, ale też tego co działo się potem – podkreśliła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Oprócz Ewy Malinowskiej-Grupińskiej Radę m.st. Warszawy reprezentowali również wiceprzewodniczący - Sławomir Potapowicz i Alicja Żebrowska.

 

fot. Dawid Kuczera

Profesor Andrzej Rottermund wpisuje się do Księgi Honorowych Obywateli m.st. Warszawy.
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Marian Turski wpisuje się do Księgi Honorowych Obywateli m.st. Warszawy.
Sławomir Potapowicz siedzi na widowni. Z powagą słucha przemawiających. Na drugim planie widoczni są pracownicy Muzeum, a w tle - wystawa.
Na drewnianym podeście umieszczone zostały krzesła, na których zasiadają Ewa Malinowska-Grupińska oraz Aldona Machnowska-Góra. Za nimi widoczna jest ścianka Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Widnieje na niej historyczne zdjęcie Marii w otoczeniu kobiet.
Dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Barbara Gołębiowska wraz z profesor Hanną Gronkiewicz-Waltz.
Marian Turski trzyma w dłoni swoje okulary. W zamyśleniu ogląda historyczne zdjęcia przedstawiające Marię Skłodowską-Curie.
Uśmiechnięta Alicja Żebrowska w towarzystwie Wiesława Johanna siedzi na widowni. Oboje z zaciekawieniem słuchają przemawiających.
Uśmiechnięta profesor Hanna Gronkiewicz-Waltz przemawia do mikrofonu. Wokół niej siedzą Honorowi Obywatele m.st. Warszawy.