W tygodniu poprzedzającym Święto Zmarłych Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich odsłoniła odtworzone nagrobki osób pochowanych na cmentarzu żydowskim na Bródnie.
Tym wyjątkowym wydarzeniem organizatorzy chcieli wspólnie z mieszkańcami Warszawy oraz przedstawicielami władz Warszawy przywrócić pamięć nie tylko o osobach wspominanych podczas uroczystości - członkach przedwojennej społeczności żydowskiej, pochowanych na Bródnie, lecz i o całej nekropolii skazanej 80. lat temu na zagładę.
II wojna światowa i czasy stalinowskiej władzy pozbawiły tysiące pochowanych osób na cmentarzu nie tylko nagrobków, ale i pamięci o nich. Dzięki projektowi realizowanemu przez Fundację Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich udaje się przywracać pamięć mieszkańców przedwojennej Warszawy.
Dziękuję za zaangażowanie w przywracanie pamięci o warszawskiej nekropolii społeczności żydowskiej. To ważne, abyśmy wspólnie działalali na rzecz przywrócenia pełnej powierzchni Cmentarza Żydowskiego – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Niestety część grobów znajduje się w nieogrodzonej części cmentarza, która kiedyś była częścią nekropolii. Miejsca pochówku udaje się odnaleźć dzięki nielicznym archiwalnym zdjęciom. Odtwarzanie tych nagrobków Fundacja traktuje jako współczesną ich interpretację, w niestosowanej dotąd w tym celu technice i materiale nawiązującym do pierwszych macew ustawianych w Polsce.