W piątek, 5 lutego, w wieku 89 lat, zmarła Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama", Honorowa Obywatelka m.st. Warszawy, żołnierz Armii Krajowej, łączniczka batalionu „Parasol”. Uczestniczka wykonania wyroku na Franzu Kutscherze, „kacie Warszawy".
Urodziła się 24 września 1926 roku w Warszawie. W 1937 roku wstąpiła do 58. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. We wrześniu 1939 roku wraz ze swoją drużyną opiekowała się na Dworcu Głównym kobietami z dziećmi i ludźmi starszymi, którzy uciekli do Warszawy z terenów zajmowanych przez Niemców. Brała udział w tajnych kompletach, najpierw jako ich uczestniczka, a później już jako prowadząca.
W czasie okupacji była harcerką Szarych Szeregów, odbyła kurs sanitarny i łączności, przeszła przeszkolenie bojowe, ukończyła Szkołę Podchorążych Piechoty "Agricola". Mając 17 lat została zaprzysiężona jako żołnierz AK, z przydziałem do oddziału noszącego kolejne kryptonimy: "Agat", "Pegaz", a potem "Parasol". Była łączniczką i wywiadowczynią. Prowadziła rozpoznania i uczestniczyła w wielu akcjach dywersyjnych, sabotażowych i bojowych: Fruhwirth, Weffels, Braun, Kutschera, Koppe, Stamm, Hahn.
W czasie Powstania Warszawskiego przeszła szlak bojowy oddziału "Parasol", przeprowadzała kanałami rannych towarzyszy broni, pełniła także funkcję sanitariuszki, założyła punkt sanitarny na Starym Mieści. Została dwukrotnie ranna.
Już w marcu 1945 roku wróciła z rodzicami do Warszawy. Po wojnie pracowała w szkolnictwie, a następnie jako redaktor w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych. Od 1969 roku była aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, brała udział w licznych spotkaniach z uczestnikami Kursów Wiedzy o Warszawie oraz z harcerzami, przekazując im przykłady postaw młodych ludzi z okresu okupacji hitlerowskiej, wspominając wydarzenia tamtych trudnych lat walki harcerskich batalionów "Zośki" i "Parasola". Dzięki Jej aktywnej działalności popularyzatorskiej pamięć okresu wojny jest ciągle żywa.
>> Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama" - sylwetka
>> Uroczystości pogrzebowe