null

Pożegnanie Honorowego Obywatela

Drukuj otwiera się w nowej karcie

9 października 2016 r. zmarł Andrzej Wajda, Honorowy Obywatel m.st. Warszawy.

Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Był reżyserem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, scenografem, scenarzystą, pedagogiem. W latach 1989–1991 był senatorem Rzeczypospolitej Polskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.

Popularność zdobył filmami inicjującymi tzw. polską szkołę filmową: „Kanałemˮ oraz „Popiołem i diamentemˮ, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Był także autorem takich ekranizacji dzieł literackich jak „Popiołyˮ, „Brzezinaˮ, „Weseleˮ, „Ziemia obiecanaˮ, „Panny z Wilkaˮ i „Pan Tadeuszˮ. Współtworzył kino moralnego niepokoju, w tym nurcie powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce filmy: „Człowiek z marmuruˮ i jego kontynuacja „Człowiek z żelazaˮ nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Do twórczości Andrzeja Wajdy z ostatnich lat należą martyrologiczny film „Katyńˮ, eksperymentalny „Tatarakˮ oraz biograficzny „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Andrzej Wajda zajmował się także reżyserią teatralną. Zadebiutował w teatrze w 1959 r. w gdyńskim Teatrze Dramatycznym „Kapeluszem pełnym deszczu" Michaela Gazzo. Od roku 1960 rozpoczął współpracę ze scenami warszawskimi: Teatrem Ateneum, Teatrem na Woli i Teatrem Współczesnym, którego był dyrektorem w latach 1989–1990. Wystawił również wiele spektakli w krakowskim Starym Teatrze oraz na scenach zagranicznych.

Od czasu premiery „Człowieka z marmuruˮ Andrzej Wajda był zaangażowany w działalność polityczną, wspierając ruch opozycyjny w komunistycznej Polsce, w tym wydarzenia sierpnia 1980 roku. Wszedł w skład komitetu organizacyjnego IV Kongresu Kultury Polskiej, zainicjowanego przez środowisko solidarnościowe. W 1988 roku był jednym z inicjatorów powołania Warszawskiej Rodziny Katyńskiej.

Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W 1994 roku został honorowym członkiem francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.

>> sylwetka Andrzeja Wajdy

Honorowy Obywatel m.st. Warszawy od czerwca 2015 r.
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr XIII/247/2015 z dnia 25 czerwca

 

 

fot. Zuzanna Sosnowska
Zobacz galerię (5 zdjęć)
fot. Zuzanna Sosnowska
fot. Zuzanna Sosnowska
fot. Zuzanna Sosnowska
fot. Zuzanna Sosnowska