null

Pożegnanie Honorowego Obywatela

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Zamek Królewski, Sala Balowa. Wręczenie dyplomu Annie Jakubowskiej przez Ewę Malinowską-Grupińską, przewodniczącą Rady m.st. Warszawy.

W środę 13 lipca 2022 r. zmarła Anna Jakubowska ps. "Paulinka". Honorowy Obywatel m.st. Warszawy.
- Żegnamy wspaniałego i wyjątkowego człowieka – napisała w nekrologu Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy

Anna Jakubowska ps. Paulinka, ur. 26 maja 1927 r. w Warszawie, zm. 13 lipca 2022 r. w Warszawie. Działaczka kombatancka i społeczna, powstaniec warszawski.

W okresie II wojny światowej działała w konspiracji. Najpierw w organizacji PET, a później jako łączniczka i sanitariuszka w grupach szturmowych przekształconych w Batalion Zośka Armii Krajowej (ps. Paulinka). Brała udział w powstaniu warszawskim w batalionie Zośka, kompania „Maciek” – III pluton. Walczyła na Woli, Starym Mieście i na Czerniakowie. Za swoje dokonania otrzymała w 1944 roku Krzyż Walecznych. Jej starsza siostra Maria pseudonim Maryna zginęła podczas powstania.

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1949 roku została aresztowana za działalność w AK i skazana w tzw. „procesie kiblowym” na 8 lat więzienia. Wypuszczono ją z aresztu w 1954 roku.

W latach osiemdziesiątych zaangażowana w podziemiu solidarnościowym, zasłużona działaczka środowiska dawnych „Zośkowców”, którzy zdołali przeżyć niemiecką okupację i powojenne represje.

W ostatnim dwudziestoleciu zainicjowała i współprowadziła Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad dwadzieścia filmów o działalności AK.

Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski oraz Kapituły konkursu im. Jana Rodowicza „Anody” organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Została odznaczona m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Walecznych (1944), Złotym Krzyżem Zasługi (1976), Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1992), Krzyżem Armii Krajowej (1984), Krzyżem Partyzanckim (1995) oraz Odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” (2016).

Zamek Królewski, sala Ratuszowa. Anna Jakubowska pochylona nad swoim wpisem do księgi honorowych obywateli
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
Zamek Królewski, Sala Balowa. Gratulacje przez podanie ręki. Anna Jakubowska i Hanna Gronkiewicz-Waltz, ówczesna prezydent Warszawy.
Zamek Królewski, Sala Balowa. Honorowa Obywatelka przy mównicy na tle ekranu wyświetlającego jej imię i nazwisko.