null

Pożegnanie Bohatera powstańczej Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czarno-białe zdjęcie mężczyzny siedzącego przy stole. Przed nim wazon z kwiatami.
Zbigniew Galperyn ps. Antek, powstaniec warszawski

Dziś na Wojskowych Powązkach odbył się pogrzeb Zbigniewa Galperyna.

Po uroczystościach w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, rodzina i przyjaciele odprowadzili go na miejsce pochówku w kwaterze żołnierzy Polski Walczącej.

Zbigniew Galperyn ps. Antek zmarł 23 września w wieku 92 lat. Był żołnierzem Szarych Szeregów i Armii Krajowej, powstańcem warszawskim ze Zgrupowania "Chrobry I". Uczestniczył w walkach na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Był jednym z najmłodszych żołnierzy wyróżnionych Krzyżem Walecznych, który otrzymał w 1944 roku.
Był pierwszym wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich, a ostatnio jego prezesem. Po wojnie początkowo pracował w zakładzie rzemieślniczym w Skolimowie. W 1950 r. zdał egzamin maturalny, następnie studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako ekonomista, był zatrudniony m.in. przy odbudowywaniu Skopje po trzęsieniu ziemi w 1963 r.

W imieniu mieszkańców Warszawy zmarłego pożegnał Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy. Hołd zmarłemu oddała także delegacja Rady m.st. Warszawy, Renata Niewitecka, Paweł Lech i Agnieszka Wyrwał.

fot. Ewelina Lach

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przemawia do mikrofonu. W tle przedstawiciel Ordynariatu Polowego.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Szpakowaty mężczyzna w granatowym garniturze, z zadumą na twarzy. Radny m.st. Warszawy Paweł Lech
Brunetka ubrana na czarno z zadumą patrzy przed siebie. Obok stoi druga kobieta w granatowym płaszczu. Patrzy prosto w obiektyw aparatu.
Starszy mężczyzna w ciemnych okularach czyta z kartki. Obok stoi kobieta w krótkich czarnych włosach ubrana w biała bluzkę i czarną kurtkę. W tle widać przedstawicieli Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.