null

Paweł Pawlikowski

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Czarno-białe zdjęcie Pawła Pawlikowskiego na ciemnym tle. Siedzi ukosem, patrząc w stronę obiektywu, ubrany w czarny sweter z podwiniętym rękawem.

Paweł Pawlikowski


Jest reżyserem i scenarzystą filmowym, autorem Idy (2013), pierwszego polskiego filmu nagrodzonego Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Wykłada w brytyjskiej szkole filmowej The National Film School oraz w warszawskiej Szkole Wajdy.

Pracę reżyserską rozpoczął od filmów dokumentalnych realizując kilka ważnych obrazów (m.in. dla BBC), za które otrzymał Emmy International, Prix Italia i dziesiątki innych nagród. Za najlepszy uważa dokument dotyczący wojny domowej na Bałkanach Serbian Epics, opowiadający o nacjonalizmie i źródłach przemocy. Za swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny Ostatnie wyjście (Last Resort, 2000) otrzymał nagrodę BAFTA dla „najbardziej obiecującego twórcy”. W 2004 r. zrealizował kolejny film Lato miłości, wyróżniony rok później także nagrodą BAFTA w kategorii najlepszy film brytyjski. W 2006 r. w związku z chorobą, a następnie śmiercią żony porzucił swój następny film i zawiesił swoją działalność reżyserską na 5 lat.  Przez ten czas opiekę nad dziećmi dzielił z pracą wykładowcy w szkole filmowej, pisał także scenariusze.  W 2011 r. zakończył pracę nad kolejnym filmem pełnometrażowym, Kobieta z piątej dzielnicy, na podstawie powieści Douglasa Kennedy’ego. W kolejnych latach pracował nad projektem, którego efektem jest wielokrotnie nagradzany obraz Ida. Światowa premiera filmu miała miejsce 30 sierpnia 2013 r. podczas Festiwalu Filmowego w Telluride (Kolorado), z kolei polska – 11 września 2013 na Festiwalu filmowym w Gdyni, gdzie Ida otrzymała Złote Lwy za najlepszy film. Film został również nagrodzony przez Europejską Akademię Filmową w 5 kategoriach, a podczas 19. ceremonii wręczenia Orłów Pawlikowski został nagrodzony za najlepszy film i najlepszą reżyserię. W 2015 roku Ida otrzymała Nagrodę BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny, nagrodę  Goya hiszpańskiej Akademii filmowej oraz Oscara w tej samej kategorii, zostając pierwszym polskim filmem z Oscarem w tej kategorii. Kolejny film, Zimna wojna  przyniósł Pawlikowskiemu Złotą Palmę za najlepszą reżyserię w Cannes. Jest pierwszym polskim twórcą w historii tej nagrody. W grudniu 2018 r. otrzymał za Zimną wojnę Europejską Nagrodą Filmową, za najlepszy film roku, reżyserię i scenariusz.

W 2019 r. Zimna Wojna była też nominowana do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach najlepszy obraz nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria, oraz najlepsze zdjęcia. W marcu 2019 r. na gali Polskich Nagród Filmowych otrzymał Orła za najlepszą reżyserię filmową. Zimna wojna natomiast została uznana za najlepszy film i zdobyła w sumie siedem statuetek.

(fot. Wunsche & Samsel)

Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawy od 30 maja 2019 r. 
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr XIII/246/2019

>> english version

31 lipca 2019 r., z okazji Dnia Pamięci Warszawy odbyła się uroczysta, XVI Sesja Rady m.st. Warszawy. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wręczyli Pani Halinie Jedrzejewskiej oraz Pawłowi Pawlikowskiemu oznaki Honorowego Obywatela Warszawy.

 Wymagania techniczne
Aby obejrzeć nagranie, należy posiadać program Windows Media Player w wersji 9.0 lub nowszej. Dla systemów Linux i pochodnych (w tym MacOS i inne) zalecany jest program MPlayer z aktualnymi kodekami.

Uwaga
W przypadku problemów z wyświetlaniem obrazu (np. odwrócony lub przebarwiony obraz) prosimy o odświeżenie strony. Problem wynika z zainstalowanych kodeków na komputerze użytkownika.

Jeżeli transmisja nie uruchomiła się automatycznie, kliknij na poniższy link:

>> Uruchom nagranie