null

Pasaż im. Zbigniewa Brzezińskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jeden z największych polityków XX wieku, wielki orędownik Polski – Zbigniew Brzeziński upamiętniony w przestrzeni miasta. Pasaż przy alei Jana Chrystiana Szucha 23 od dziś nosi Jego imię. Podczas uroczystości, w której wziął udział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i ambasador USA Mark Brzeziński oraz radni m.st. Warszawy, Paweł Lech, Anna Nehrebecka-Byczewska, Beata Michalec, Paweł Sawicki i Małgorzata Zakrzewska, odsłonięto także tablicę pamiątkową poświęconą zasłużonemu profesorowi.

W imieniu Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady m.st. Warszawy głos zabrała radna Anna Nehrebecka-Byczewska, przewodnicząca Komisji Nazewnictwa Miejskiego, która jest również inicjatorką upamiętnienia.

- Jako radni m.st. Warszawy chcieliśmy upamiętnić wspaniałego dyplomatę, który, pomimo, że Polskę opuścił w młodym wieku, jak mało kto doskonale rozumiał złożoną sytuację kraju i jak mało kto był orędownikiem polskiej sprawy. Bez jego pomocy i działań trudno byłoby mówić o Polskim członkostwie w NATO. I mimo, że niektórzy przedstawiciele rządów w Polsce zarzucali mu przepełnienie nienawiścią, wiemy, że od zawsze polską rację stanu wspomagał, a Polska miała w nim nie tylko przyjaciela ale i oparcie.

Profesor Brzeziński wierzył, w upadek autorytaryzmów. Konsekwentnie działał na rzecz wsparcia opozycji antykomunistycznej, w tym „Solidarności”. Wierzył i powtarzał, że Polska może być wolnym i silnym oraz demokratycznym fundamentem Europy. Nie mylił się w swojej ocenie, co pokazały rządy odbudowujące Rzeczpospolitą po 1989 roku, których starań ten gmach jest cichym świadkiem.

Odnosił się również bezpośrednio do kwestii inwazji rosyjskiej na Ukrainę podkreślając, że oprócz sankcji ekonomicznych wobec Rosji, konieczne będzie dozbrojenie Ukrainy. Jego rady są w chwili obecnej wdrażane, co tylko podkreśla trafność uwag Profesora Zbigniewa Brzezińskiego.

Inaugurując ten pasaż, chcemy podkreślić jak bardzo działania Profesora wpłynęły na skuteczność ówczesnej polskiej polityki zagranicznej. I samej Polski, która zaczęła istnieć na scenie międzynarodowej jako Polska wolna, racjonalna, praworządna i demokratyczna.

Dziś, gdy otacza nas coraz większe zło, wierzymy, że przyjaźń i wsparcie dla naszego kraju oraz demokratyczna myśl pozwolą nam to zło pokonać. Cieszymy się ogromnie, że syn profesora Zbigniewa Brzezińskiego, Marek Brzeziński jest obecnie Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce. Ufamy, że będzie Pan kontynuatorem przyjaźni i wsparcia dla naszego kraju – dodała radna Anna Nehrebecka-Byczewska kończąc swoje przemówienie.

 

 

fot. Zuza Sosnowska

Zobacz galerię (9 zdjęć)