null

Otwarcie parku Pięciu Sióstr

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Teren zielony przy dworcu Zachodnim już oficjalnie nosi nazwę parku Pięciu Sióstr. Wczoraj odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej nowe patronki parku, w której w imieniu Rady m.st. Warszawy udział wzięli Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady, oraz Jarosław Szostakowski, Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Inwentaryzacyjnej.

Podczas ostatniej zdalnej sesji, która odbyła się 7 lipca br., radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę o utworzeniu parku miejskiego na Ochocie i nadaniu mu nazwy parku Pięciu Sióstr. W ten sposób Rada m.st. Warszawy uczciła pamięć sióstr Posseltówien: Wandy, Zofii, Janiny, Jadwigi i Ireny – kobiet zaangażowanych w lokalną oświatę, które w 1908 r. założyły w Śródmieściu renomowaną szkołę.

Następnie kamień węgielny pod budynek na rogu ul. Białobrzeskiej i Radomskiej wmurował marszałek Józef Piłsudski. Wanda z Posseltów Szachtmajerowa ofiarowała gmach państwu, Irena Posseltówna była dyrektorką placówki, uczyły tu wszystkie siostry. Poziom był niezwykle wysoki, a z listy absolwentów szkoły warto wymienić m.in: byłą właścicielkę Wilanowa Annę Branicką, córki marszałka Piłsudskiego i gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, a także pisarkę Wandę Chotomską.

Zobacz galerię (9 zdjęć)