null

Otwarcie Izby Pamięci na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie

2 października, w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, uroczyście otwarto drzwi do budynku Izby Pamięci na Woli, nowego oddziału Muzeum Warszawy. Na uroczystości obecni byli radni: Ewa Malinowska-Grupińska, Magdalena Roguska, Sławomir Potapowicz, Anna Auksel-Sekutowicz, Agnieszka Wyrwał, Renata Niewitecka, Dorota Łoboda, Agnieszka Borowska, Piotr Żbikowski, Paweł Lech, Mariusz Budziszewski oraz Maciej Binkowski.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli pogrzebano blisko 105 tys. osób, z czego zaledwie 8-10 tys. stanowią żołnierze i żołnierki. Ponad 90 tys. ofiar to osoby cywilne, najczęściej chowane w bezimiennych, zbiorowych mogiłach. Dzięki staraniom Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy powstała Izba Pamięci. To przestrzeń wystawiennicza i edukacyjna. W dwóch pawilonach oraz na Murze Pamięci upamiętniono dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy.

– Ta Izba Pamięci ma wołać: nigdy więcej wojny. My, kobiety, mamy obowiązek pilnować tego, żeby nasze dzieci nie ginęły – mówiła Wanda Traczyk-Stawska. – Spójrzcie, jaki piękny jest świat! On zginie przez wojny. Dlatego wołam do opinii publicznej na całym świecie: zróbcie wszystko, żeby nie było III wojny światowej. Pomóżcie Ukrainie! – mówiła Wanda Traczyk Stawska.

Zwiedzający poza Murem Pamięci mogą zobaczyć wystawę stałą, która przedstawia losy Cmentarza Powstańców Warszawy od 1945 roku do dzisiaj i czasową, na której prezentowana jest mapa lewobrzeżnej Warszawy z lotu ptaka ukazującą skalę zniszczenia miasta.

- Padają tu dziś bardzo ważne słowa, pokój, wojna. Ale padły też słowa o braterstwie. Ważną rzeczą dla powstańców była przyjaźń. Te miejsca krzyczą dziś o potrzebie przyjaźni, wsparcia, braterstwa, współpracy, bycia razem. Pani Wando, jest pani emanacją osób, które czynią nas lepszymi – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego składa się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, na którym znajduje się 93 240 mosiężnych tabliczek z nazwiskami 62 tysięcy zidentyfikowanych osób.  Na pozostałych, pustych, sukcesywnie dopisywane będą nazwiska poległych.

Po oficjalnej uroczystości przedstawiciele Rady m.st. Warszawy złożyli kwiaty pod pomnikami: Matki oraz Polegli Niepokonani.

 

fot. Zuzanna Sosnowska

Zobacz galerię (16 zdjęć)