null

Ogólnopolska Zbiórka Alertu Pamięci

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W dniach 27-28 września w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Zbiórka Alertu Pamięci. Z tej okazji w sobotę na placu marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość przekazania przesłania – Apelu harcerzy Szarych Szeregów do młodzieży polskiej w 80. rocznicę ich powołania.    

PRZESŁANIE – APEL
HARCERZY SZARYCH SZEREGÓW
DO MŁODZIEŻY POLSKIEJ
W 80. ROCZNICĘ ICH POWOŁANIA

My – harcerze Szarych Szeregów w 80. rocznicę powołania, zwracamy się do Was – Młodzieży Polska z gorącym apelem o kontynuację podstawy naszego działania „Bóg, Honor i Ojczyzna”, zarówno w czasach wojny i okupacji, jak i w czasach pokoju.
Jesteśmy pokoleniem, które przeżyło dramatyczny okres walk o Warszawę w 1939 r., okrutne lata okupacji oraz Powstanie Warszawskie 1944 r., którego 75. rocznicę niedawno obchodziliśmy.
Działalnością naszą był nie tylko sabotaż i walka z okupantem, jako najmłodszych żołnierzy Armii Krajowej, ale też praca u podstaw, przygotowująca młode kadry do działalności w niepodległej Polsce zgodnie z programem „Dziś, Jutro, Pojutrze”.
Czujemy się w obowiązku przekazać Wam pamięć o tamtych dniach grozy i śmierci, bohaterstwa, poświęcenia i przyjaźni oraz nauki na tajnych kompletach i w uczelniach, działających w ramach Polskiego Państwa Podziemnego, a jednocześnie uczcić pamięć o naszych poległych i pomordowanych druhnach i druhach.
Walka nasza z hitleryzmem i stalinizmem, które zrodziły nienawiść do innych narodów, ras i religii, powinna być kontynuowana w formach pokojowych – ukazujących braterstwo wszystkich ludzi żyjących na ziemi. Szczególnie dziś, kiedy różne formy nienawiści stają się niestety normą w życiu społecznym i politycznym.
Wolność słowa nie oznacza przyzwolenia na język nienawiści i dzielenia społeczeństw na lepszych i gorszych.
Wolność i demokracja kończą się, kiedy pojawia się krzywda i dyskryminacja, zamiast miłości bliźniego.
Dlatego w dniu naszego jubileuszu, zwracamy się do was – Młodzieży Polska z tym przesłaniem – apelem o wykazanie Waszej mądrości osobistej i naszej narodowej, bez nienawiści i z poszanowaniem wspólnego dobra, jakim jest nasza Niepodległa Polska.
Spełniajcie się, za przykładem harcerzy Szarych Szeregów, w życiu społecznym, zawodowym i naukowym oraz wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba niesienia pomocy słabszym, doświadczonym przez los, ubogim, nieszczęśliwym.
Życzymy Wam – Młodzieży Polska powodzenia i sukcesów, spełnienia celów i pragnień w pokoju bez wojen i tragicznych wspomnień.

Przewodniczący
Andrzej Marasek

STOWARZYSZENIE SZARYCH SZEREGÓW
ZARZĄD GŁÓWNY

 

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystej Zbiórce Alertu Pamięci Radę m.st. Warszawy reprezentował Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, w imieniu Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady m.st. Warszawy.

DSC_0277_Custom.JPG
Zobacz galerię (5 zdjęć)
DSC_0281_Custom.JPG
DSC_0271_kadr_Custom.JPG
DSC_0287_Custom.JPG
DSC_0295_Custom.JPG