null

Odznaka Honorowa Zasłużonego dla Warszawy dla Grażyny Hase

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Uśmiechnięta Grażyna Hase trzyma dwa bukiety kwiatów oraz wręczony jej dyplom.

24 maja 2024 r. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy świętował 105-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowana została uroczysta sesja.
Podczas wydarzenia radna Agnieszka Wyrwał, Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta, wręczyła Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy Grażynie Hase. Odznaka ta została przyznana na posiedzeniu Kolegium w dniu 23 maja 2024 r.

 Grażyna Hase, właściwie Maria Grażyna Hase-Bielicka, urodziła się 12 stycznia 1939 roku w Warszawie. Jest znaną polską modelką, projektantką mody oraz właścicielką galerii sztuki. Ukończyła Żeńską Szkołę Architektury im. Stanisława Noakowskiego, a także studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako nastolatka rozpoczęła karierę modelki, pojawiając się na okładkach popularnych polskich czasopism, takich jak „Przekrój”, „Kobieta i życie” czy „Filipinka”.
W 1958 roku zatrudniono ją jako modelkę w Centralnym Laboratorium Spółdzielczości Pracy w Warszawie, a w 1960 roku rozpoczęła współpracę z Barbarą Hoff, prezentując jej kolekcje. Jako projektantka zadebiutowała w 1967 roku słynną kolekcją „Kozak Look”, co przyniosło jej zatrudnienie w Zakładach Przemysłu Odzieżowego Cora, gdzie pracowała do 1975 roku.
W latach 70. była jedną z czołowych projektantek mody w Polsce, projektując m.in. dla Cepelii, Domów Towarowych Centrum i Stołecznego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego. W 1980 roku otworzyła Galerię Grażyny Hase w Warszawie, organizując wystawy i współpracując z filmem oraz teatrem.
Po transformacji ustrojowej nadal była aktywna zawodowo, prowadząc galerię przy ul. Senatorskiej w Warszawie, współpracując z Targami Poznańskimi i projektując stroje dla polskiej reprezentacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2002 roku. W 2003 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za "zasługi dla rozwoju i promocji polskiej sztuki użytkowej". Grażyna Hase odegrała kluczową rolę w rozwoju polskiej mody i sztuki użytkowej.

Pani Grażyna cały czas prowadzi aktywną działalność w swojej galerii, której Miasto Warszawa nadało tytuł Historycznej Pracowni Artystycznej. – mówiła Agnieszka Wyrwał –  Dziś kolejny raz uznajemy jej niewątpliwe zasługi dla Warszawy.

Część wystawy
Zobacz galerię (10 zdjęć />)
Część wystawy
Grażyna Hase na widowni, bijąca brawo. Ze skupieniem ogląda uroczystość.
Zawieszona pod sufitem rzeźba pterodaktyla - skrzydlatego dinozaura.
Agnieszka Wyrwał przemawia do mównicy.
Agnieszka Wyrwał całuje w policzek Grażynę Hase.
Grażyna Hase przemawia do mównicy