null

Odznaczenie Honorowe Zasłużonego dla Warszawy dla wydawnictwa "Fantastyka"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

8 października br., Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, wręczyła przedstawicielom "Fantastyki" - Maciejowi Makowskiemu oraz Jackowi Rodkowi, a także samemu wydawnictwu, wyróżnienie Zasłużony dla Warszawy.

„Fantastyka” w tym roku obchodzi jublileusz 40-lecia istnienia. Niegdyś „Nowa fantastyka” to miesięcznik literacki ukazujący się od 1982 roku. Jest pierwsze polskim pismem dotyczącym wyłącznie literatury fantasy i science fiction. Na łamach wydawnictwa pojawiają się krótkie i długie formy pisane zagranicznych oraz polskich autorów, a także recenzje książek i filmów poruszających tematy fantastyki. Na czytelnika co miesiąc czekają dodatkowo felietony oraz artykuły o tematyce popularnonaukowej. W przeszłości można było także zapoznać się z informacjami na temat konwentów i istotnych wydarzeń w fandomie oraz z komiksami - premierę w nim miała znana seria Funky Koval. W piśmie debiutowali tacy pisarze jak: Jacek Dukaj, Marek S. Huberath czy Andrzej Sapkowski.

Redaktorami naczelnymi, pełniącymi tę funkcję najdłużej, byli kolejno: jako pierwszy, od 1982 do 1990 - Adam Hollanek, w latach 1992–2003 Maciej Parowski, a od 2013 Jerzy Rzymowski. Wydawcą jest Prószyński Media. W 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował czasopismo srebrnym medalem „Gloria Artis”. 

Zobacz galerię (5 zdjęć)