null

Odsłonięcie tablicy pod dawną kawiarnią "Niespodzianka"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W środę 29 maja br. na pl. Konstytucji odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce, w którym trzydzieści lat temu, w 1989 roku, mieścił się Warszawski Komitet Obywatelski "Solidarność". Radę m.st. Warszawy reprezentowali: Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy oraz Anna Nehrebecka-Byczewska, Joanna Staniszkis i Paweł Lech.

W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, które poprzedziły wielotygodniowe obrady przy Okrągłym Stole. Ta data jest przełomowa we współczesnej historii naszego kraju i powinniśmy pamiętać o niej wszyscy. W 1989 roku polski system polityczny uległ przemianom, na które czekaliśmy z ogromną nadzieją. To właśnie przy pl. Konstytucji w dawnej kawiarni "Niespodzianka" działacze opozycji antykomunistycznej przygotowywali się do wyborów parlamentarnych, które przyniosły nam wolność i demokrację - powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy

Inicjatorką wydarzenia była Anna Nehrebecka-Byczewska, radna m.st. Warszawy, która powiedziała:
Istniejąca w tym miejscu kawiarnia "Niespodzianka" była zaniedbana i jakaś beznadziejna. To opuszczone miejsce nagle stało się niezwykle popularne. Bardzo szybko zmieniło swój charakter. Na dwupiętrowych witrynach zawisły plakaty kandydatów, przy barze rozdawano ulotki, materiały informacyjne i pierwsze numery nieznanej gazety "Solidarność". Zamiast kawiarnianych stolików na parterze stanęły stare biurka, powstało biuro informacyjne. Niespodziewanie "Niespodzianka" stała się punktem odniesienia, ośrodkiem ogniskującym nadzieje, organizującym społeczną energię i entuzjazm. Z zapomnianego miejsca stała się centrum przyciągającym tłumy. Dziennie przewijało się tu ok. 20 tysięcy osób. Dzięki takim miejscom, takim niespodziankom wygraliśmy tamte wybory.

Z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, Przewodnicząca Rady zaprosił także do udziału w wydarzeniach upamiętniających ten dzień, przygotowanych przez Dom Spotkań z Historią i m.st. Warszawa oraz dzielnicę Ursus. Wyraziła także nadzieję, że będzie to wspólne ŚWIĘTOWANIE WOLNOŚCI. 

 >> WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ! 

fot. Ewelina Lach/UM
Zobacz galerię (5 zdjęć)
fot. Ewelina Lach/UM
fot. Ewelina Lach/UM
fot. Ewelina Lach/UM
fot. Ewelina Lach/UM