null

Odsłonięcie skweru Zbigniewa Wójcika

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od 16 czerwca 2023 r. na skrzyżowaniu ulic Muranowskiej i Bonifraterskiej - oficjalnie - mamy Skwer Zbigniewa Wójcika. Znajduje się on w miejscu, w którym przed wojną stała rodzinna kamienica patrona. W niej, 29 października 1922 r., urodził się ten wybitny historyk, piłsudczyk i opozycjonista. W uroczystości odsłonięcia udział wziął radny Piotr Żbikowski.

Oficjalnego odsłonięcia tablicy dokonał zastępca burmistrza Paweł Martofel, radny Piotr Żbikowski i dr Mariusz Kolmasiak - prowadzący uroczystość krewny piłsudczyka.

Upamiętnienie Zbigniewa Wójcika stało się możliwe dzięki determinacji jego rodziny oraz grupy radnych na czele z Piotrem Żbikowskim. Inicjatywa pojawiła się w zeszłym roku, przy okazji setnej rocznicy urodzin profesora, zaś przegłosowana przez Radę Miasta została 20 kwietnia 2023 r.

Uroczystość uświetnił występ utalentowanego chóru szkolnego z LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie pod kierunkiem Liliany Bach.

O Profesorze

Prof. Zbigniew Wójcik (1922-2014) był wybitnym historykiem, autorem wielu do dziś wznawianych książek, opozycjonistą oraz działaczem piłsudczykowskim.

Dzieciństwo upłynęło mu na dworze belwederskim, gdzie bywał Józef Piłsudski. Ta styczność wywarła ogromny wpływ na jego późniejsze życie. Czas wojny dzielił między służbę w Armii Krajowej, pracę zarobkową oraz studia historyczne na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył je po wojnie, po czym kolejno pracował w Bibliotece UW, w pałacu w Nieborowie, będącym oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 1948-1961 w służbie archiwalnej – w Archiwum Głównym Akt Dawnych i w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, a wreszcie w latach 1959-1992 r. w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Tam piął się po szczeblach naukowej kariery i zyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Jako nowożytnik wyspecjalizował się w tematyce wschodniej, zwłaszcza w stosunkach polsko-rosyjskich i polsko-ukraińskich. W jego dorobku znajduje się około 350 publikacji, w tym wiele książek – m. in. „Dzikie pola w ogniu”, „Historia Powszechna XVI-XVII w.” czy „Jan Sobieski”.

Działał także jako opozycjonista – podpisywał się pod antykomunistycznymi listami, był członkiem „Solidarności”, publicznie wstawiał się za internowanymi, wygłaszał wykłady w kościołach, publikował poza cenzurą. Odmówił nawiązania współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa oraz demonstracyjnie zrezygnował z przyjęcia nagrody ministra kultury.

W komunistycznej Polsce prof. Zbigniew Wójcik zyskał miano piłsudczyka numer jeden. W niełatwych czasach popularyzował postać Marszałka, walczył o jego upamiętnienie w przestrzeni publicznej, a w swoich publikacjach i wykładach odkrywał zakłamaną historię.

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Radny Piotr Żbikowski, ubrany w granatowy garnitur, przemawia do mikrofonu. Jego wyraz twarzy jest pogodny. Z tyłu widać zieleń drzew.