null

Odsłonięcie pomnika Geodezji Europejskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dziś, 14 września, na placu Teatralnym uroczyście odsłonięto pomnik Geodezji Europejskiej. W uroczystości udział wzięły radne m.st. Warszawy - Ewa Janczar, Przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego, oraz Beata Michalec, Wiceprzewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego.

Odnowiona kolumna upamiętnia jeden z największych projektów geodezyjnych na świecie – pomiar długości łuku geodezyjnego równoleżnika 52° N, który przebiega przez całą Europę i właśnie w tym miejscu przez Warszawę. Kolumna stojąca na Placu Teatralnym od 150 lat była niemym świadkiem burzliwych, tragicznych i chwalebnych chwil Warszawy. Jak powiedziała Prezydent Renata Kaznowska, jest rodzajem „listu w butelce” pozostawionym przez geodetów „złotej ery” geodezji europejskiej.

- Czuję niezwykłą radość, że tę skromną kolumnę udało się podnieść do rangi pomnika. To nie tylko symbol największych pomiarów geodezyjnych, ale to także symbol geodezji, jej roli w społeczeństwie i gospodarce – powiedziała Ewa Janczar będąca jedną z inicjatorek powstania pomnika.

Zobacz galerię (8 zdjęć)