null

Odmieniony Plac Pięciu Rogów!

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Rozległe skrzyżowanie przecinające śródmiejski odcinek ulicy Chmielnej zmieniło się w otwarty zadrzewiony plac z fontanną wbudowaną w elegancką posadzkę. To kolejny ukończony etap z planu budowy Nowego Centrum Warszawy. Na otwarciu placu obecni byli radni m.st Warszawy: Sławomir Potapowicz - Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, Agnieszka Wyrwał - Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta, Renata Niewitecka - Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska, Iwona Wujastyk i Piotr Żbikowski.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu w miejscu Placu Pięciu Rogów przebiegała ruchliwa ulica otoczona przez wąskie chodniki. Skrzyżowanie było fragmentem miasta, przez który piesi przechodzili w jak najszybszym tempie. Dziś mogą zatrzymać się na trochę dłużej, usiąść na przygotowanych ławkach i ochłodzić się w cieniu drzew. W miejscu dotychczas całkowicie pozbawionym zieleni pojawiły się 22 dorodne klony polne o wysokości 9 metrów każde. Drzewa te potrafią żyć nawet 150 lat i wkrótce osiągną jeszcze większe rozmiary.

Ruch samochodów prywatnych ograniczony został do dojazdów do posesji, na podstawie specjalnego identyfikatora. Na placu jest przestrzeń na ogródki gastronomiczne i wydarzenia plenerowe, które dodatkowo ożywią Plac Pięciu Rogów.

Prace objęły nie tylko sam plac. W rejonie ulic Brackiej i Widok wyznaczone zostały dwa nowe naziemne przejścia dla pieszych. Wyremontowana została cała ulica Szpitalna oraz fragment ulicy Kruczej do wysokości Alej Jerozolimskich, na którym powstały pasy rowerowe. Na ulicach dojazdowych do placu zostały utworzone strefy parkingowe dla dostawców.

Zobacz galerię (5 zdjęć />)