null

Obchody 81. rocznicy "Warszawskie Termopile"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W poniedziałek 21 września br. w dzielnicy Bielany odbyła się pod pomnikiem "Warszawskie Terrmopile" uroczystość upamiętniająca bitwę z 1939 roku, w której Radę m.st. Warszawy reprezentowali wiceprzewodniczący, Dariusz Figura i Sławomir Potapowicz. 

Postument znajduje się na skwerze im. 30 Pułku Strzelców Kaniowskich na Bielanach, w sąsiedztwie Huty Warszawa i węzła komunikacyjnego Młociny. Został ufundowany przez hutników, aby uczcić pamięć żołnierzy 30 Pułku Strzelców Kaniowskich poległych w obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku. Pułk walczył pod Wólką Węglową, w miejscu siedziby Huty ArcelorMittal Warszawa oraz Wawrzyszewa. Mogiły poległych żołnierzy znajdują się na Cmentarzu Wawrzyszewskim.

21 września 1939 roku na terenach dawnej osady Placówka, Wawrzyszewa i Wólki Węglowej rozegrała się niezwykle krwawa bitwa. Walczący w niej żołnierze 30. Pułku strzelców Kaniowskich wykazali się ogromnym heroizmem. Upamiętniając wydarzenia, które rozegrały się na terenach Bielan ponad osiem dekad temu przyczyniamy się do zachowania dziedzictwa historycznego nie tylko tej dzielnicy, ale także naszej stolicy - powiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy podczas swojego przemówienia.           

fot. Urząd m.st. Warszawy
Zobacz galerię (5 zdjęć)
fot. Urząd m.st. Warszawy
fot. Urząd m.st. Warszawy
fot. Urząd m.st. Warszawy
fot. Urząd m.st. Warszawy