null

Nowe drzewa w Ogrodzie Sprawiedliwych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Ogrodzie Sprawiedliwych zasadzono kolejne drzewa ku czci osób, które uhonorowano tytułem Sprawiedliwych. Na uroczystości pojawili się: Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta, Anna Auksel-Sekutowicz, wiceprzewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Na skwerze gen. „Jura” Gorzechowskiego u zbiegu ul. Dzielnej i al. Jana Pawła II zostały posadzone drzewa i odsłonięte kamienie upamiętniające: Mosze Bejskiego – izraelskiego prawnika, sędziego i przewodniczącego Komisji Sprawiedliwych izraelskiego Instytutu Yad Vashem, współtwórcę definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”; Bronisława Geremka - historyka, Ministra Spraw Zagranicznych RP, kawalera Orderu Orła Białego, współtwórcę pokojowej transformacji Polski dążącej do demokracji; Wilhelma Hosenfelda - żołnierza Wehrmachtu odznaczonego tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za pomoc Polakom i polskim Żydom w czasie okupacji oraz Antoninę i Jana Żabińskich – małżeństwo, które w czasie okupacji działało na wielu polach konspiracji, a ze swojego domu na terenie zniszczonego zoo uczynili azyl.

Sprawiedliwi to ci, którzy występowali w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku.Tytułem Sprawiedliwego honorowane są jedynie osoby nieżyjące i jest on przyznawany za konkretny czyn. Wyboru trzech osób spośród zgłoszonych, które upamiętniane są w stołecznym Ogrodzie Sprawiedliwych, dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie, w skład którego wchodzą wybitne osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i administracji publicznej.

Zobacz galerię (22 zdjęć)