null

Nowa wystawa w Związku Powstańców Warszawskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie

28 września 2022 roku w Związku Powstańców Warszawskich otwarto niezwykłą i nowoczesną ekspozycję. Na inauguracji wystawy w imieniu Rady m.st. Warszawy pojawiła się przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska.

Na wystawie zgromadzono unikalne powstańcze eksponaty – np. skórzaną aktówkę gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, egzemplarze broni. Są też wielkoformatowe zdjęcia – np. zdjęcie młodej dziewczyny w ruinach poprawiającej fryzurę z podpisem „Dziewczyna z lusterkiem – po bombardowaniu, ul. Zgoda”.

Są też nagrane przez powstańców filmowe relacje (z anglojęzycznymi napisami), które można odsłuchać. Wspomnieniami o 63 dniach powstania i okresie powojennym dzielą się m.in. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski pseudonim Motyl, Wanda Traczyk-Stawska pseudonim Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim Grodzka, Maria Kowalska pseudonim Myszka oraz Jerzy Mindziukiewicz pseudonim Jur i Jerzy Substyk pseudonim Jurny.

Ta wystawa mówi o przyjaźni, o sile związków między ludźmi. Pokazuje, że wy, powstańcy, w bardzo trudnych czasach byliście dla siebie przyjaciółmi. Przekaz, jak ważna jest współpraca, wzajemne relacje jest szczególnie ważny dla młodych ludzi, którzy przeszli izolację, pandemię – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska.

Wystawę w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich (ul. Długa 22) można oglądać we wtorki i środy w godzinach 10-14. Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz galerię (8 zdjęć)