null

Norman Davies

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Norman Davies fot. Wojciech Godorowski

Prof. Norman Davies, (urodził się w 1939 r. w Bolton)

Honorowy Obywatel Warszawy od czerwca 2005 roku.
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr LV/1476/2005 z dnia 16 czerwca 2005 r.

Brytyjski historyk walijskiego pochodzenia, członek Akademii Brytyjskiej i członek Akademii Umiejętności, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich.

Studiował historię w Magdalen College w Oksfordzie w Grenoble, w Perugii i na University of Sussex. Doktoryzował się w 1973 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1971 r. wykłada, a od 1985 jest profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich University College Londyn. 

Po przejściu na wcześniejszą emeryturę poświęcił się pisaniu książek. Jest autorem m.in. prac opisujących historię Polski: Boże igrzyskoSerce Europy; dzieła Europa, w którym historia Polski, Węgier, Czech i wielu innych krajów uznawanych przez lata za zacofane czy wręcz barbarzyńskie została opisana na równych prawach z historią Francji, Niemiec, Anglii czy Rosji; opracowania Mikrokosmos dotyczącego historii Wrocławia. W 2003 r. wydał w Wielkiej Brytanii długo oczekiwaną pracę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu Powstanie ’44. Już w momencie ukazania się książka wywołała kontrowersje i wzmogła oczekiwanie czytelników na polską wersję dzieła. 1 sierpnia 2004 r. o godz. 17.00 rozpoczęła się sprzedaż w Polsce - pierwsze 30 000 nakładu rozeszło się w ciągu 24 godzin.

Swoimi tekstami i walką o historyczną prawdę zdobył uznanie Polaków. 31 lipca 2005 r. otrzymał tytuł honorowego członka Związku Powstańców Warszawskich. Jest honorowym obywatelem Krakowa, Lublina i Wrocławia oraz Członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, Jagiellońskiego, Warszawskiego oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Kawaler Orderu Orła Białego. Prezydent Edward Raczyński przyznał mu Order Odrodzenia Polski. Otrzymał ponadto Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medal "Polonia Mater Nostra Est", Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Odznakę Honorową "Bene Merito" oraz Wielką Nagrodę Fundacji Kultury.

>> english version