null

Nagroda Literacka m.st. Warszawy wręczona

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Gala drugiej edycji Nagrody Literackiej Miasta stołecznego Warszawy, to święto literatury, pięknego słowa, sztuki wydawniczej i … czytelników. Ustanowiona latem ubiegłego roku nagroda jest potwierdzeniem znaczenia jakie Miasto przywiązuje do promocji polskiej literatury i do wspierana środowiska literackiego – powiedziała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz rozpoczynając uroczystość w Galerii Skwer na skwerze Hoowera. Chwilę później Prezydent stolicy wraz z przewodniczącą Rady m.st. Warszawy Ewą Malinowską-Grupińską, wręczyła laureatom pamiątkowe medale i nagrody pieniężne.

W tym roku, jury w składzie: Tomasz Burek, Tadeusz Górny, Andrzej S. Kowalczyk, Grzegorz Leszczyński, Andrzej Z. Makowiecki, Marek Wawrzkiewicz i Tomasz Wroczyński, po rozpatrzeniu kandydatur zgodnie z regulaminem postanowiło: • W kategorii „Warszawski twórca” nagrodzić Józefa Hena – za wszystko co stworzył w Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie; • W kategorii „Literatura piękna” nagrodę przyznało Annie Piwkowskiej za tom poezji „Farbiarka” („Znak” 2009) • W kategorii „Literatura dla dzieci i młodzieży” nagrodziło Macieja Wojtyszko za książkę „Bromby i Fikandra wieczór autorski” (Oficyna edytorska Ezop, 2009) • W kategorii „Edycja warszawska” nagrodzę przyznać Markowi Kwiatkowskiemu za książkę „Gawędy warszawskie (PIW, 2009)

Uroczystość uświetnił koncert piosenki literackiej, przygotowany przez Magdę Umer i Wojciecha Borkowskiego, podczas którego wystąpili m.in. Irena Santor, Stanisław Soyka i Muniek Staszczyk.

Nagrodę literacką m. st. Warszawy przyznano po raz pierwszy w 1926 roku, jej pierwszym laureatem został Władysław Mickiewicz, publicysta, tłumacz i wydawca, najstarszy syn Adama Mickiewicza. Przyznawana regularnie co roku nagroda cieszyła się dużym prestiżem, rosnącym z latami dzięki pozycji jaką w literaturze zajmowali jej kolejni laureaci. Większość z nich na zawsze pozostanie w historii literatury polskiej, a byli to między innymi: Wacław Sieroszewski, Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Wacław Berent, Tadeusz Boy – Żeleński, Pola Gojawiczyńska i Maria Kuncewiczowa oraz Leopold Staff, ostatni laureat przed wojną (1938). Po wojnie warszawska nagroda literacka przyznawana była pisarzom i publicystom nieregularnie i pod różnymi nazwami. Pierwszym laureatem był w 1948 roku Kazimierz Brandys, ostatnimi zaś, w roku 1980, Miron Białoszewski i Jerzy Waldorff, w roku 1980. W międzyczasie, nagrodą wyróżniono między innymi Władysława Broniewskiego, Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, Hannę Januszewską, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Ernesta Brylla, Jerzego Stefana Stawińskiego i innych.

Laureatami pierwszej edycji nagrody zostali: Tadeusz Konwicki, za wszystko co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie; Julia Hartwig za tom „Poezje wybrane. Selected Poems” - pierwsze polsko-angielskie wydanie wierszy jednej z największych współczesnych poetek polskich (Wydawnictwo Literackie 2008); Joanna Kulmowa za tom „Kulmowa dzieciom” (Poznańska Oficyna Wydawnicza G&P 2007); Tomasz Pawłowski i Jarosław Zieliński za książkę „Żoliborz. Przewodnik historyczny”, wydaną z inicjatywy Rady Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy przez wydawnictwo Rosner i Wspólnicy.

>> Obejrzyj fotorelację z tej uroczystości