null

Michał Jan Sumiński

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Michał Jan Sumiński

Michał Jan Sumiński (ur. 13.12.1915 r. w Warszawie, zm. 24.12.2011 r. w Warszawie)

Honorowy Obywatel Warszawy od maja 2009 roku.
Uchwała Rady m. st. Warszawy Nr LVI/1663/2009 z dnia 28 maja 2009 roku.

Leśnik, zoolog, kapitan jachtowy i dziennikarz, autor wielu książek i artykułów.
Ukończył wydział Leśnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wydział Zoologii na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał również stopień jachtowego kapitana morskiego oraz instruktora żeglarstwa. W 1943 r. trafił do więzienia na Pawiaku, stamtąd został przewieziony do KL Auschwitz, a następnie do obozu w Mauthausen-Gusen; 5 V 1945 r. obóz wyzwoliła armia amerykańska.
Po wojnie rozpoczął pracę w Pomorskiej Spółce Rybackiej w Bydgoszczy, gdzie zajmował się sprawami mieszkalno-socjalnymi rybaków, przybywających na Ziemie Zachodnie. W kolejnych latach pracował jako Główny Inspektor Wychowania Morskiego w Zarządzie Głównym Ligi Morskiej w Warszawie. Był też kapitanem żaglowca "Generał Zaruski".,
Po raz pierwszy zasiadł przed mikrofonem radiowym w 1935 roku. Po wojnie, w roku 1955 rozpoczął pracę w Rozgłośni "Kraj", a w 1958 w Polskim Radio. Przez wiele lat kierował Naczelną Redakcją Audycji dla Polaków Za Granicą na Australię i Amerykę Południową później zaś "Dla tych co na morzu". Wspaniały gawędziarz, który w pamięci milionów Polaków zapisał się jako niezapomniany "Pan Michał", gospodarz popularnego w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych programu telewizyjnego "Zwierzyniec", który gościł na ekranach naszych telewizorów równo 20 lat. Przybliżał w nim zagadnienia przyrodnicze, uczył ochrony przyrody, zachęcał do obserwowania i podpatrywania zwierząt, opowiadał niezliczone anegdoty ze świata fauny. Na swoim koncie ma również dwie role filmowe: zagrał w - "Dziewczyna i chłopak" (1980) oraz "Ga, Ga. Chwała bohaterom" (1985). Jest bohaterem filmu autobiograficznego "Pan Zwierzyniec". 

>> english version